Jak działa ałun? Właściwości i zastosowanie ałunu
Ałun, znany jako „kamyk po goleniu”, dawniej był używany do nacierania skóry po goleniu, tamowania krwi i zabijania zapachu potu. Dziś rynek zdominowały chemiczne, niezdrowe kosmetyki, dlatego – dla równowagi – do łask wraca ałun. Co to właściwie jest ałun i jakie ma właściwości? Jakie jest jego zastosowanie?
Ałun – co to jest?
Ałun to naturalnie występujący w przyrodzie minerał. Był stosowany już w starożytności, a konkretnie w Chinach i w Egipcie, a potem w Grecji i w Rzymie.
Chemiczna nazwa ałunu brzmi: dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Ałun ma postać kryształu. Jest kruchy, łatwo rozpuszczalny w wodzie, bezbarwny i bezwonny, ale zanurzony na chwilę w olejku eterycznym nabiera określonego aromatu.
Ałun może pełnić funkcję dezodorantu, w dodatku pozbawionego parabenów, które zawiera większość popularnych antyperspirantów.
Jest wiele rodzajów ałunów: ałun potasowo-sodowy, potasowo-amonowy, potasowo-chromowy (wykorzystywany w garbarstwie i do eksperymentów chemicznych) i ałun żelazowo-amonowy (stosowany jako reduktor podczas reakcji chemicznych).
Ałun – właściwości
Głównym atutem ałunu jest jego działanie antybakteryjne. To właśnie dzięki niemu na fragmencie skóry, który nim natrzemy, nie rozwijają się drobnoustroje.
Ałun zapobiega powstawaniu przykrego zapachu potu, który bierze się z rozkładających się bakterii. Ponadto sprawia, że drobne ranki, skaleczenia i otarcia szybciej się leczą. Właśnie z tego powodu sprawdzi się po goleniu oraz na stłuczone łokcie i kolana oraz inne uszkodzenia nawet bardzo wrażliwej skóry.
Co więcej, ałun działa ściągająco – dzięki temu, że powoduje skurcz naczyń krwionośnych, tamuje krwawienie. Z kolei ze względu na swoje właściwości antyseptyczne może być stosowany w leczeniu wyprysków skórnych i trądziku. Ponadto łagodzi zaczerwienienie i swędzenie skóry po ukąszeniach owadów, a sproszkowany wykorzystuje się jako talk do stóp.
Poza tym ałun nie zatyka porów, nie wysusza skóry, nie pozostawia śladów na ubraniu i nie ma terminu przydatności.
Ałun – zastosowanie
Najpopularniejszą wersją ałunu jest kryształ, czyli kamień. Równocześnie w drogeriach, aptekach i sklepach z kosmetykami naturalnymi mamy do wyboru ałun w proszku i w sprayu. Każdy stosuje się inaczej.
- Ałun w kamieniu (kryształ) to kostka lub sztyft – cienki bądź gruby. Aby go zastosować, należy go zmoczyć, chwilę poczekać i natrzeć nim wybrane partie ciała. Równie dobrze można wykorzystać suchy kryształ i potrzeć nim zwilżone wodą ciało. Po użyciu płuczemy kryształ i odkładamy tak, aby umożliwić mu wyschnięcie.
- Ałun w proszku (puder) jest używany głównie jako talk do stóp lub zasypka. Posypuje się nim skarpetki, wnętrze butów bądź stopy, ponieważ zapobiega poceniu się i uniemożliwia rozwój bakteriom. Ałun w proszku można wsypać do kąpieli, która ma działać antyseptycznie i zmniejszyć potliwość. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ałunu do płukania jamy ustnej, na przykład na afty lub krwawiące dziąsła.
- Ałun w płynie (spray) to wygodny w użyciu roztwór z wody i sproszkowanego ałunu. Można spryskać nim pachy i inne okolice ciała jak dezodorantem.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...