Jak dbać o włosy? Poznaj 5 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

Twoje włosy są niezdyscyplinowane i nie wiesz już, jak o nie dbać, żeby wyglądały dobrze? Czas poznać najważniejsze zasady pielęgnacji włosów i odkryć ich piękno na nowo. Jesteś gotowa na zmianę? Zmianę na lepsze rzecz jasna!

Wygląd włosów zależy przede wszystkim od tego, jaka jest ich kondycja. Nie oszukujmy się: nawet najlepsza prostownica nie zagwarantuje nam tafli gładkich i lśniących włosów, gdy są po prostu zniszczone.

Zacznij od podstaw: dieta na piękne włosy

W powiedzeniu „jesteś tym, co jesz” jest naprawdę dużo prawdy. Brak odpowiedniego nawodnienia i niedostarczanie do organizmu witamin, minerałów czy kwasów tłuszczowych przekłada się również na to, jak wygląda nasze włosy – bardzo często osłabione włosy to po prostu niedożywione włosy.

Niezbędne składniki odżywcze można dostarczyć z odżywką lub olejkiem, ale lepiej zacząć działać od środka. Odpowiednia dieta to fundament dla dalszej pielęgnacji, która staje się jeszcze bardziej efektywna. Warto pamiętać o tym, aby wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie, a także zdrowo się odżywiać. Co warto wprowadzić do swojej diety na piękne włosy?

  • Więcej warzyw i owoców! To one są skarbnicą witamin i minerałów.
  • Produkty pełnoziarniste i zbożowe, bogate w cynk i krzem.
  • Zdrowe tłuszcze, czyli oleje, oliwy i źródła kwasów omega np. awokado.

Jak dbać o włosy? Zasady pielęgnacji włosów

Jeśli już zadbasz o fundament, czyli odpowiednie odżywienie włosów od wewnątrz, czas na pielęgnację zewnętrzną. Co warto stosować na włosy, jakie kosmetyki wybierać i jak dbać o fryzurę? Oto pięć ważnych zasad.

1. Prawidłowa technika czesania włosów.

Nie rozczesuj włosów na mokro, ponieważ wtedy są najbardziej delikatne i narażone na uszkodzenia. Staraj się zrobić to zawsze przed myciem lub dopiero po wyschnięciu włosów. Używaj do czesania tylko odpowiednich akcesoriów i pamiętaj, że na cienkich włosach lepiej sprawdzi się szczotka z naturalnego włosia dzika, a na grubych i kręconych drewniany grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Nigdy też nie szarp i nie ciągnij włosów podczas rozczesywania, ponieważ możesz je wyrwać lub połamać. Jeśli nauczysz się, jak rozczesywać włosy i zaczniesz to robić delikatnie, unikniesz wielu problemów.

2. Odpowiedni szampon do włosów i odżywka.

Duet kosmetyków, które każdy powinien mieć w swojej łazience, to szampon i odżywka do włosów – pierwszy z nich oczyszcza, a drugi chroni włosy przed utratą nawilżenia i ułatwia ich rozczesywanie. Warto pamiętać, że zarówno szampon, jak i odżywka do włosów, powinny być dobrane do ich typu, a także możliwie jak najbardziej naturalne (bez SLS, SLES, parabenów, ftalanów, olejów mineralnych). To daje pewność, że nie zaszkodzimy, ale pomożemy włosom.

3. Częstotliwość i sposób mycia włosów.

A jak często należy sięgać po szampon do włosów? Tutaj nie ma konkretnych zaleceń, bo wiele zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju włosów itp. Uznaje się, że optymalne było mycie włosów nie częściej niż 3 razy w tygodniu, choć osoby o włosach przetłuszczających zmuszone są tę zasadę złamać. Najważniejsze, aby dopasować częstotliwość mycia włosów do swoich potrzeb – róbmy to nie za rzadko i nie za często, aby nie wpaść w błędne koło. Włosy zaczną się jeszcze bardziej przetłuszczać, bo częste mycie je przesuszy. Jeśli natomiast będziemy je myć za rzadko, pojawią się podrażnienia i łupież.

4. Regularne stosowanie olejków do włosów.

Bardzo dobrym nawykiem jest częste i świadome olejowanie włosów. W kosmetyce wykorzystuje się kilkadziesiąt różnych olejków, a wiele z nich ma zbawienny wpływ na stan włosów np. olej arganowy regeneruje i chroni przed wysoką temperaturą, olej rycynowy hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost, olej z nasion bawełny ochrania końcówki i zapobiega ich rozdwajaniu, a olej z oliwek kompleksowo odżywia, rewitalizuje i poprawia nawilżenie włosów. Wybór olejku to kwestia indywidualna, ale warto pamiętać o jego stosowaniu, bo przywraca włosom naturalny blask, elastyczność i piękno.

5. Suszenie, stylizacja i farbowanie włosów.

Na koniec wszystkie zabiegi fryzjerskie, które wykonane niewłaściwie lub zbyt często mogą prowadzić do pogorszenia się kondycji włosów. Czy trzeba ich unikać? Na przedzie wśród najbardziej krytykowanych jest farbowanie włosów – jeśli nie musimy, lepiej nie sięgać po farbę zbyt często; jeśli chcemy, farbujmy się raczej u fryzjera i produktami bez amoniaku. Warto zwrócić też uwagę na suszenie i stylizowanie włosów np. prostownicą, lokówką. Wszystkie akcesoria do włosów, które działają dzięki wyższej temperaturze, mogą osłabiać kondycję włosów. Jeśli mamy możliwość, lepiej dać włosom wyschnąć naturalnie, a jeśli musimy sięgnąć po suszarkę, pamiętajmy o ochronie termicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *