Wypryski na ciele – czy wiesz, o czym świadczą i jak je zwalczyć?

Wypryski na różnych partiach ciała to dość uciążliwa dolegliwość. Okazuje się, że cierpi na nią co druga osoba! Niechciane krostki mają duże pole do popisu. Gromadzą się nie tylko na buzi, ale i na skórze głowy, małżowinie usznej, plecach i dekolcie, brzuchu. Ale na tym nie koniec! Ropne krostki gromadzą się nawet na nogach albo zgięciach łokci. Jak się ich pozbyć? O czym świadczą? Czy mogą być objawem choroby? Sprawdź!

Krostki na ciele – skąd się biorą i dlaczego?

Trądzik zarówno wieku młodzieńczego, jak i u dorosłych, a także inne wypryski i niedoskonałości mogą świadczyć o tym, że w organizmie wytworzył się jakiś stan zapalny. Krostki tworzą takie ognisko zapalne. Zgromadzone na powierzchni skóry lub w ciele toksyny i złogi mogą wskazywać wyraźnie na to, że w Twoim ciele rozwijają się jakieś niepokojące procesy, niekiedy związane z chorobą. Należy więc zwrócić uwagę na to, gdzie dokładnie zlokalizowane są ropne lub swędzące krostki i krosty – na nogach, łokciach, plecach, a może na udach, czy w innej części ciała?

Wypryski na szyi, dekolcie czy ramionach

Krostki, które pojawiają się na szyi, świadczyć mogą o zaburzonej gospodarce hormonalnej i o problemach z tarczycą.
Dekolt pokryty krostkami może zdradzać zakażenia grzybicze, nadwrażliwość na pokarmy albo uczulenie sztuczne tworzywa, z których często bywają wykonane ubrania.

Ręce i dłonie – wypryski

Jeśli na Twoich przedramionach pojawia się dużo krostek, wiedz, że może to oznaczać brak witamin. Jeśli chcesz je zwalczyć, możesz wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców lub sięgaj po suplementy, ale także nawilżaj ten obszar skóry nieco częściej.

Brzuch, uda i strefa intymna

Krosty na brzuchu zazwyczaj nie występują, Jeśli już się pojawią, może to być problem zbyt obcisłego ubrania, przez które skóra nie „oddycha”, czyli nie ma dostatecznej cyrkulacji.

Pryszcze na udach to zmiany, które z pewnością bardzo przeszkadzają latem, ponieważ w upał odsłaniamy nogi i nosimy krótkie spodenki. Na szczęście takie krostki nie są stanem chorobowym czy infekcją: powstają najczęściej od źle dobranych kosmetyków lub detergentów. Krostki na pośladkach świadczą o źle dobranej bieliźnie albo niewłaściwej diecie.

Krostki na nogach

Tego typu krostki pojawiają się często na skutek nieodpowiedniej depilacji, lub złej pielęgnacji. Jeśli stosujemy nieodpowiednie, wysuszające kosmetyki, to zaburzamy ochronną warstwę hydro-lipidową skóry. To właśnie powoduje suche i swędzące krosty na nogach. Powstają one także wtedy, gdy stosujemy nieodpowiednie, wysuszające skórę kosmetyki. Takie krostki mogą też świadczyć o lekkiej infekcji, czyli zapaleniu mieszków – zwłaszcza, jeśli zbyt długo używasz tej samej golarki i zapominasz o odkażaniu ostrzy.

Krosty na łokciach

Jeśli krostki i zapalne stany tworzą się na łokciach, przyczyną może być alergia. Występują one nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Takim składnikiem uczulającym bywa np. proszek do prania, płyny do płukania, wszelkie kosmetyki. Przy spadku odporności, dużym stresie czy permanentnym zmęczeniu krosty na łokciach pojawiają się częściej. Wtedy lepiej skorzystać z wizyty u alergologa czy dermatologa, aby wykluczyć AZS (atopowe zapalenie skóry) czy też wszelkie inne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *