Czemu włosy nie rosną? Patologia wzrostu włosa

Większość dziewczyn chciałaby mieć długie włosy. Niestety zapuszczanie trwa długo, a stosowane kosmetyki i suplementy nie zawsze działają od razu. Problem pojawia się wtedy, gdy włosy nie rosną w ogóle. Przyczyną może być patologia wzrostu włosa.

Fazy wzrostu włosa

Patologia wzrostu włosa obejmuje anagen. Jest to jedna z trzech faz, w której włos rośnie na długość i grubość. Oczywiście wygląd pasemek jest określany już podczas ciąży, ale w ciągu życia może ulec zmianom. Dzieje się tak wtedy, gdy włosy są poddawane różnym czynnikom zewnętrznym. Należy też zaznaczyć, że nie wszystkie włosy znajdują się w anagenie w jednym czasie i nie wszystkie zostaną dotknięte chorobami lub uszkodzeniami.

Co to jest patologia wzrostu włosa?

Patologia wzrostu włosa to zniekształcenie włosów znajdujących się w fazie anagenu (wzrostu). Dzieje się tak dlatego, że na pasemka oddziałują szkodliwe czynniki. Skutek? Włosy stają się dystroficzne lub dysplastyczne.

Włosy dystroficzne i dysplastyczne – przyczyny

Powstawanie włosów dysplastycznych i dystorficznych jest spowodowane zazwyczaj:

  • przyjmowaniem leków o działaniu przeciwnowotworowym,
  • przebyte choroby autoimmunologiczne i reumatoidalne,
  • działanie promieni rentgenowskich,
  • leczeniem dny moczanowej,
  • leczeniem bóli reumatycznych,
  • leczeniem zaburzeń hormonalnych,
  • niedobór miedzi w organizmie.

Włosy dystroficzne

To patologiczna forma włosa anagenowego. Charakteryzuje się chropowatą i nierówną powierzchnią. Ma ciemniejszy kolor od pozostałych i jest wyraźnie grubszy. Włosy dystroficzne przypominają skręconą żyłkę lub drucik. Czynnikiem powodującymi dystrofię jest niewłaściwe odżywienie i dotlenienie tkanek lub narządów. Skutkuje to występowaniem włosów, których cebulki i macierze nie są poprawnie zbudowane.

Włosy dysplastyczne

Również są patologiczną formą włosów anagenowych. Są pozbawione pochewek (znajduje się nieopodal korzenia włosa) i macierzy. Takie włosy są cieńsze niż zdrowy włos anagenowy i nie mają osłonek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *