Jak powstrzymać przetłuszczanie się włosów?

Twoje włosy wyglądają ładnie przez jeden dzień lub tylko kilka godzin po umyciu? Przetłuszczają sie nadmiernie i szybko wyglądają nieświeżo? Przyczyn może być wiele, ale wiele jest też rozwiązań. Poznaj powody przetłuszczania się włosów i dowiedz się, jak zwalczyć ten problem.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

1. Są cienkie i delikatne

To najczęstsza przyczyna przetłuszczania się włosów. Te, które są cienkie niestety szybciej i mocniej się przetłuszczają, a także bardziej widać na nich nadmiar nagromadzonego sebum. Poza tym cienkich włosów zazwyczaj jest więcej na głowie i każdy z nich posiada gruczoł łojowy, który produkuje sebum… efekt widać szybko.

2. Gromadzą zanieczyszczenia z zewnątrz

Kurz, brud, toksyny z powietrza i wszelkie inne zanieczyszczenia niestety są przyciągane przez sebum, bo jest ono oleistą substancją, która z łatwością magazynuje zanieczyszczenia.

3. Pielęgnacja jest nieprawidłowa 

Często włosy przetłuszczają się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Dlatego stosuj kosmetyki, które nie przeciążą włosów ani ich nadmiernie nie przesuszą – sucha skóra głowy produkuje więcej sebum, aby zwiększyć nawilżenie i odbudować równowagę lipidową. Efekt jest, jaki każdy widzi: nadmiernie przetłuszczone u nasady włosy.

4. Kosmetyków jest zbyt wiele

Co za dużo, to niezdrowo. Ta złota zasada obowiązuje także w przypadku włosów – za duża ilość kosmetyków może im zaszkodzić, zamiast pomóc. Ciężkie maski, odżywki i lotiony nie są wskazane tłustym włosom.

5. Szaleją hormony

Wahania hormonów to częsty powód przetłuszczania się włosów. Ich poziom ma wpływ na ilość wytwarzanego sebum. Włosy przetłuszczają się mocniej w okresie owulacji.

Jak powstrzymać przetłuszczanie się włosów?

1. Myj dokładnie włosy i skórę głowy

Podczas mycia włosów pamiętaj, aby dokładnie pokryć nim całą skórę głowy. Nie wylewaj szamponu bezpośrednio na włosy, lecz nabierz odrobinę na dłoń i połącz z niewielką ilością wody. Tak spieniony szampon nałóż na włosy i dokładnie i delikatnie umyj całą głowę. W razie potrzeby powtórz czynność.

2. Używaj odpowiednich kosmetyków

Pamiętaj, ze tłuste włosy nie lubią ciężkich kosmetyków, ani olejków do włosów wysokoporowatych. Wybieraj lekkie produkty o delikatnych detergentach i bez silikonów

3. Odstaw ciężkie maski i kremowe odżywki

Jak wspomnieliśmy 0 tłuste włosy, zwłaszcza jeśli są cienkie nie lubią bogatych i gęstych masek, oraz odżywek, które trudno spłukać z włosów. Zamiast nich wprowadź do pielęgnacji lekkie i łatwo zmywalne kosmetyki, a odżywki stosuj w sprayu, bez spłukiwania. Możesz pokusić się też jedynie o serum na końcówki włosów. Im lżejsza pielęgnacja – tym lżejsze włosy.

4. Myj włosy tak często, jak tego potrzebują

Włosy z tendencją do przetłuszczania wymagają po prostu częstszego mycia- to nieprawda, że jeśli je będziesz myła często, to im zaszkodzisz. Jest nawet odwrotnie – nadmiar sebum osłabia cebulki włosowe i niekorzystnie wpływa na mikroflorę skóry głowy. Dlatego myj włosy choćby codziennie – to prosty sposób na świeżą fryzurę, bez nadmiaru sebum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *