Jakie perfumy wybrać? Wszystko, co warto wiedzieć o dobieraniu zapachów

Czy można kupić perfumy przez internet? Nie mogąc ich powąchać, poczuć i dotknąć, będzie to trudne zadanie. Nie jest to jednak niemożliwe. Grunt to wiedzieć, jaki zapach może nam pasować i jakie perfumy wybrać. Istnieją pewne zasady dobierania zapachów, które mogą w tym pomóc.

Perfumy – dla wielu osób są jak druga skóra. Zapach, choć jest ulotny i trudny do zobaczenia, to jeden z najważniejszych elementów naszego życia: wpływa na nasze emocje, relacje, pewność siebie. Marilyn Monroe lubiła mawiać, że do łóżka ubiera się właśnie w perfumy. Nie ona jedyna była tak bardzo zakochana w towarzyszących jej aromatach: wiele gwiazd ma swoje ulubione perfumy, a nawet tworzy własne kompozycje zapachowe.

Dobór perfum. Czy jest ważny?

Niezależnie od tego, jak bardzo lubimy perfumy, zgadzamy się co do tego, że dopasowanie zapachu to kwestia indywidualna. Każdemu mogą się podobać inne zapachy, a – co ważne – na różnych osobach ta sama nuta może pachnieć inaczej i być przez nich inaczej odczuwana.

Z tego właśnie powodu właściwy dobór perfum jest tak ważny. Powinniśmy czuć się dobrze otuleni konkretnymi nutami zapachowymi. Niektóre zapachy mogą poprawiać nasze samopoczucie, a inne będą wpływały na nas niekorzystnie, dlatego wybierajmy świadomie.

Różnorodność zapachów

Wybierać możemy spośród ponad 30 tys. składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i syntetycznego, które dają nieskończenie wiele możliwości łączenia. Z reguły komponuje się je w tzw. nuty zapachowe, czyli odczuwalne warstwy aromatów.

  • Nuta głowy pojawia się jako pierwsza i pachnie najintensywniej.
  • Nuta serca odkrywa się po kilku minutach i ma delikatniejszy zapach.
  • Nuta bazowa jest najbogatsza i utrzymuje się najdłużej.

Podczas wybierania perfum warto pamiętać, że pierwsze wrażenie bywa ulotne i w przypadku zapachu najważniejsze jest jego zakończenie. To nuta bazowa będzie towarzyszyła nam najdłużej, więc jej akordy powinny być nam najbliższe.

Jak mogą pachnieć perfumy?

W poszukiwaniu idealnych perfum, które będą pasowały do naszego charakteru i temperamentu, poruszamy się zazwyczaj w obrębie kilku grup.

  1. Zapachy kwiatowe – najpopularniejsze, dość delikatne, w których wiodącą nutą jest z reguły aromat konkretnego kwiatu lub bukietu kwiatów. W perfumach kwiatowych bardzo często pojawiają się też nuty owocowe i/lub zapach orientalnego piżma.
  2. Zapachy cytrusowe – druga znana grupa aromatów, bardzo orzeźwiających, idealnych na wiosnę i lato. W perfumach cytrusowych najczęściej bazuje się na olejkach eterycznych np. z bergamotki, limetki itd.
  3. Zapachy szyprowe – znacznie cięższe i mnie orzeźwiające, ponieważ wykorzystują aromat mchu dębowego. W połączeniu z perfumami szyprowymi często występują np. paczula, róża i żywica.
  4. Zapachy orientalne – nazywane też inaczej zapachami korzennymi z uwagi na połączenie aromatów takich jak żywica, cynamon lub kardamon.

To cztery najpopularniejsze grupy zapachów, ale oczywiście nie jedyne. Jeśli zastanawiamy się, jakie perfumy wybrać, wcale nie musimy bazować na tych najpopularniejszych nutach. Możemy sięgnąć też po zapachy paprociowe (leśne) lub aldehydowe (najcięższe).

Zasady dobierania perfum

Czas na najważniejsze, czyli wskazówki, jak dobrać perfumy do osobowości. Jeśli nie wiesz, jaki zapach perfum jest najlepszy dla ciebie, prawdopodobnie jeszcze go nie znalazłaś. W poszukiwaniu idealnego aromatu kieruj się kilkoma prostymi zasadami.

  • Nasz zmysł węchu przestaje odczuwać różnice po trzech różnych zapachach, które testujemy, ale można temu zaradzić. Wystarczy powąchać ziarna kawy, aby na nowo móc wyczuć nuty kolejnych perfum.
  • Testowanie perfum na papierkach, co jest częstą praktyką w drogeriach, to błąd. Zapach możemy ocenić dopiero na skórze, ponieważ łącząc się z naszym naturalnym zapachem, dopiero odkrywa swoje prawdziwe oblicze.
  • Nie należy wybierać perfum pod presją czasu i w pośpiechu, ponieważ najważniejsza jest nuta bazowa, która rozwija się dopiero po kilku godzinach. To wtedy należy oceniać, czy dane perfumy nam się podobają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *