Kosmetyki wegańskie – zalety

Kosmetyki wege, czyli takie, które nie mają w swoim składzie produktów odzwierzęcych. Jeżeli kupujemy wege kosmetyki, naprawdę przyczyniamy się do ograniczenia testów kosmetycznych na zwierzętach. Bądź świadoma swoich wyborów!

Obecnie weganizm i wegetarianizm są coraz bardziej popularne na świecie. Wszędzie znajdziemy wegetariańskie dania i produkty, nawet jeżeli wybierzemy się do niewielkiego lokalu. Nikogo już nie dziwi to, że postanawiamy nie jeść mięsa. Ludzie mają coraz większą świadomość losu zwierząt. Zalewają nas setki informacji i zdjęć, w jaki sposób zwierzęta są przetrzymywane w klatkach, jak są traktowane, jak ludzie testują na nich różne produkty, co w konsekwencji przyczynia się do ich rychłej śmierci. Większości z nas pęka serce i nie chcemy dłużej przyczyniać się do cierpienia zwierząt. 

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Zazwyczaj na opakowaniu widnieje informacja, że produkt nie jest testowany na zwierzętach. Półprodukty również nie powinny być na nich testowane, a jeżeli takowa informacja nie znajduje się na pudełku, zawsze możemy napisać do producenta lub znaleźć informacje na ten temat. Szukać informacji możemy także na specjalnych listach, które są przygotowywane przez organizacje zajmujące się prawami zwierząt. Jest to sposób najbardziej wiarygodny. Są to organizacje tak silne, że w są w stanie sprawdzić i zweryfikować wszelkie dane podawane przez producentów.

Kosmetyki bez składników odzwierzęcych

Istnieją dwie grupy składników pochodzenia zwierzęcego:

  • otrzymywane z ciała zwierząt, jak kości, skóra, tłuszcz;
  • otrzymywane przez wytwarzane przez nie “produkty”, jak lanolina.

Większość wegetarian akceptuje produkty z drugiej grupy, sięgają więc po miód czy mleczne proteiny. Natomiast weganie nie sięgają po ani jedne, ani drugie. 

Jak znaleźć wegańskie produkty?

Wbrew pozorom to nie zawsze należy do najłatwiejszych. Oto lista składników, które nie mają prawa znaleźć się w wegańskich kosmetykach:

  • kolagen, czyli białko występujące w organizmach ssaków;
  • elastyna, białko pochodzenia zwierzęcego;
  • keratyna, białko wytwarzane przez komórki naskórka ssaków;
  • ambra, czyli wydzielina układu pokarmowego kaszalota (jednego z największych ssaków);
  • piżmo, to substancja zapachowa pozyskiwana z gruczołów piżmaka lub piżmowca;
  • cywet, tj. gęsta wydzielina gruczołów ssaków z rodziny cywetowanych;
  • lanolina, to wosk zwierzęcy, produkowany przez gruczoły łojowe owiec, królików, lam i wielbłądów;
  • chitozan – jest uzyskiwany z pancerzy skorupiaków.

Składniki pochodzenia zwierzęcego to też kwas stearynowy, który jest nasyconym kwasem tłuszczowym pozyskiwanym z łoju zwierzęcego (używany w mydłach i balsamach) i jedwab, który uzyskiwany jest w wyniku gotowania jedwabników. Witamina A natomiast może pochodzić od ryb.

Jaki jest skład kosmetyków wegańskich?

Bogactwo roślin może bez problemu zastąpić składniki odzwierzęce. Teraz dowiesz się, jakie składniki znajdziesz w kosmetykach wegańskich. Są to m.in. ekstrakt z alg, aloes, olejek z arniki górskiej, rumianek, guma z akacji senegalskiej. Są to cenne substancje bogate w aminokwasy, zmiękczające suchą skórę, a nawet zapobiegające jej starzeniu się. Te produkty są niezwykle cenne i mają dobry wpływ na kondycję naszej skóry.

Wege = eko?

Niekoniecznie. Wcale nie musi spełniać wymogów ekologicznych produktów. Warto pamiętać, że nie wszystkie takie kosmetyki posiadają certyfikaty. 

Moda na produkty wegańskie zmniejszyła cierpienie zwierząt. Ludzie zaczęli się zastanawiać nad tym, co właściwie kupują, jaki jest tego skład.

Dlaczego ludzie nie wpadli na to wcześniej? Na pewno dlatego, że większość nawet nie była świadoma, na jaki los skazujemy zwierzęta. Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś, i Ty powiedz NIE dla składników pochodzenia zwierzęcego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *