Kwas glikolowy – działanie, dla kogo jest najlepszy?

Kwasy w domowej pielęgnacji stały się bardzo popularne. Wiemy już, ze potrafią czynić cuda w pielęgnacji, ale wciąż nie do końca wiemy jak działają i jaki kawas wybrać. Dziś opisujemy jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety, czyli kwas glikolowy. Czym jest, dla kogo jest zalecany i jak go w ogóle stosować? Sprawdź!

Kwas glikolowy – co to takiego?

Kwas glikolowy to jeden z kosmetycznych kwasów złuszczający z grupy AHA. Jest on najbardziej popularny, ponieważ najbardziej efektywny, więc często po niego sięgamy. Jego popularność widać zarówno w salonach kosmetycznych jak i domowej pielęgnacji. Jego budowa jest bardzo prosta, zatem łatwo i szybko wnika w najgłębsze warstwy skóry, a w efekcie odnawia skórę i ma przy tym działanie złuszczające, dlatego często nazywa się go też eksfoliatorem.

Warto wspomnieć że Kwas glikolowy to składnik pozyskiwany z soku trzciny cukrowej. Ponieważ ma najmniejsze rozmiary cząstek ze wszystkich dostępnych i znanych kwasów AHA, więc ma najefektywniejsze działanie  na skórę (wnika głębiej niż inne AHA).

Kwas glikolowy AHA – do jakiej cery?

Ten kwas kosmetyczny jest przeznaczony do każdego typu cery. Jeśli twoja skóra jest sucha i szorstka, kwas glikolowy ją świetnie nawilży i wygładzi, a jeśli Twoja cera jest mieszana w kierunku tłustej –  albo cechuje się  rozszerzonymi porami czy bliznami potrądzikowymi, kwas glikolowy AHA przywróci jej odpowiednie pH, doskonale odżywi i wygładzi, a jednocześnie zahamuje przetłuszczanie i łojotok.

Stężenia kwasu glikolowego i jego działanie na skórę

Kwas glikolowy w kosmetyce najczęściej stosowany jest w stężeniach od 5 aż do 70%. Oczywiście na warunki domowe nie można sobie pozwolić na aż tak ogromne stężenie, ponieważ taki zabieg wymaga nadzoru wykwalifikowanej kosmetyczki. Im wyższe stężenie, tym głębsze i mocniejsze działanie kwasu na skórę. Konkretne stężenie dobiera się też do rodzaju i potrzeb skóry. Wygląda to następująco:

  1. kwas glikolowy w stężeniu 5-15% – właśnie ten wykorzystuje się w preparatach do pielęgnacji domowej. Takie stężenie kwasu AHA  wywołuje mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem złuszczanie naskórka. Dodatkowo regularnie stosowany kwas nawilża, przyspiesza regenerację i odnowę skóry właściwej.
  2. kwas glikolowy w stężeniu 20-35% – stosowany jest w specjalnych peelingach powierzchownych, ponieważ rewelacyjnie oczyszcza skórę; tego rodzaju stężenie kwasu glikolowego jest szczególnie polecane do skór zanieczyszczonych, ze skłonnością do przetłuszczania.
  3. kwas glikolowy w stężeniu 50-70% – to już bardzo silny i profesjonalny zabieg głęboko złuszczający, stosowany w gabinetach dermatologicznych pod okiem specjalisty; warto pamiętać, ze nieumiejętnie stosowany może powodować podrażnienie i zaczerwienienie. Po takiej kuracji następuje odnowa naskórka, którą widać po a po 2-3 dniach, kiedy to następuje złuszczanie martwych komórek naskórka. Zabieg nasila procesy regeneracyjne w skórze właściwej,  aktywizuje produkcję kolagenu i elastyny, odmładza.

Efekty stosowania kwasu glikolowego na skórę

  • rewitalizacja, ujednolicenie kolorytu
  • zdrowy koloryt skóry, bez przebarwień
  • spłycenie zmarszczek
  • koniec plam pigmentacyjnych
  • dokładne oczyszczenie skóry
  • spłycenie blizn
  • przyspieszenie odnowy komórkowej
  • intensywne nawilżenie

To warto wiedzieć!

Podczas używania kosmetyków z kwasem glikolowym może dojść do przejściowego pogorszenia stanu skóry, który objawia się tak zwanym „wysypem”. Mija on najczęściej po około 2-3 tygodniach, a u niektórych jeszcze szybciej. 

Kwas glikolowy – przeciwwskazania

Stosowanie preparatów z kwasami jest bezpieczne, lecz warto pamiętać, ze bądź co bądź jest to kwas i trzeba znać przeciwwskazania w jego stosowaniu, a mianowicie:

  • ciąża i karmienie piersią
  • alergie skórne / AZS
  • choroby autoimmunologiczne
  • nadżerki
  • opryszczka
  • trwająca terapia retinoidami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *