Odnowa skóry jest trendy! Jak ją szybko zregenerować i nasilić funkcje naprawcze?

Nasza skóra nieustannie reaguje na czynniki środowiskowe oraz upływ czasu. Non stop narażona na uszkodzenia może potrzebować wsparcia w regeneracji zarówno po zabiegach dermatologicznych, jak i na co dzień. Jak o nią zadbać i przed czym chronić? Poznaj skuteczne sposoby na piękną cerę!

Skóra – jak ją szybko zregenerować i wzmocnić?

Wspomnieliśmy, że nasza skóra każdego dnia gromadzi mikrouszkodzenia,  przede wszystkim pod wpływem promieniowania  UV, smogu, spalin, zimna lub suchego powietrza.  Właśnie ten proces przyczynia się do szybkiego starzenia się skóry. Kumulowanie się skutków uszkodzeń nasila niekorzystne procesy, dlatego tak ważna jest regeneracja skóry, a ponieważ zachodzi ona gównie nocą – dobry krem na noc i dokładna pielęgnacja wieczorna to ważny aspekt w regeneracji i spowolnieniu skutków starzenia! warto też pamiętać, że skóra potrzebuje silnej regeneracji również po sezonie letnim. Podstawą jest tutaj intensywne nawilżanie połączone ze wzmacnianiem naskórka.

Regeneracja skóry – jak to zrobić szybko i poprawnie?

Szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, mocno zaburza prawidłowe funkcje bariery ochronnej skóry, ponieważ sprawia, że następuje  przyspieszony rozkład kolagenu i elastyny. Wspomniane już czynniki  wywołują silny stres oksydacyjny, podrażnienia i przesuszenie, a nawet urazy, które możemy dostrzec pod mikroskopem. Czy wiesz że nawet 80% starzenia się skóry jest spowodowane niszczącym działaniem czynników zewnętrznych? Zacznij działać i uchroń się przed tymi najbardziej agresywnymi, do których należą:

  • nadmierna ekspozycja skóry na promienie UV,
  • zanieczyszczenia z powietrza i smog,
  • zmiany klimatyczne (np. suche powietrze, nagłe zmiany temperatury),
  • chemiczne, np. składniki zawarte w kosmetykach,
  • stosowanie niektórych leków,
  • zmiany hormonalne,
  • schorzenia dermatologiczne.

Nocna regeneracja – najlepszy czas dla Twojej skóry

Choć skóra nieustanie narażona jest na niekorzystne działanie czynników z zewnątrz, to na szczęście ma ona też naturalne mechanizmy regeneracyjne, które nasilają się przede wszystkim nocom. Dlatego warto wykorzystać sen i ten czas na naprawę. Nocą następuje zastępowanie uszkodzonych komórek i tkanek, w związku z czym warto to wspomóc i zaopatrzyć się w odpowiednie kremy regenerujących na noc. Pamiętajmy także że sen jest najlepszym kosmetykiem, więc zdecydowanie zalecamy wysypianie się, oraz zaniechanie posiłków 2 godziny przed snem. Ważne dla całego organizmu w tym dla skóry jest też wygodne podłoże do spania, dlatego śpij na dobrym, odpowiednio dobranym materacu. Wszystko to powoduje wzmocnienie właściwości regeneracyjnych oraz ochronnych skóry. warto włączyć też do wieczornej pielęgnacji serum do twarzy, najlepiej o działaniu przeciwzmarszczkowym, które zawiera składniki o potwierdzonym działaniu kosmetycznym, np, retinol lub witaminę C. Świetnie działa też serum do twarzy z kolagenem.  Warto pokusić się o systematyczność, ponieważ proces odnowy skóry trwa około  28 dni.

Jak najszybciej zregenerować skórę?

1. Intensywnie nawilżaj skórę

Wiemy, że nie akurat w tej kwestii nie odkryliśmy Ameryki i nie powiedzieliśmy Ci nic nowego, ale nawilżanie to podstawa! Odpowiednio dobrane kosmetyki, które przyłączają cząstki wody (np. kwas hialuronowy) powinny być połączone z kremem, który stworzy na skórze mikroskopijną barierę u udaremni składnikom serum ucieczkę czyli utratę nawilżenia. Zarówno serum jak i krem w pielęgnacji skóry są istotnymi elementami pielęgnacji!

2. Wieczorem nałóż kosmetyk silnie regenerujący 

Wspomnieliśmy o tym już wcześniej, ze nic nie regeneruje lepiej i silniej niż serum. To właśnie ono najlepiej wspomoże naturalny proces odnowy. Szukaj w kosmetykach takich składników jak witaminy A, C i E, antyoksydanty, kwas hialuronowy, składniki kojące i wzmacniające skórę (np. roślinne ekstrakty z kasztanowca).

3. Regularnie stosuj delikatne peelingi 

To bardzo ważny aspekt odnowy skóry – peelingi pomagają usunąć obumarłe komórki naskórka i odsłaniają nową, miękką skórę, a ponadto sprawiają, ze zwiększa się jej chłonność. Peelingi dzielimy na enzymatyczne, mechaniczne bądź chemiczne. Każdy z nich ujednolica koloryt i wygładza. Najdelikatniejsze sa peelingi enzymatyczne do skóry.

4. Chroń skórę przed słońcem 

Promieniowanie może bezpowrotnie niszczyć tkanki, dlatego absolutnie zawsze i o każdej porze roku stosuj w pielęgnacji kremy z filtrem. Zimą może to być pielęgnacja SPF 15-20, latem dużo wyższa, czyli od SPF 30 wzwyż. To uchroni skórę przed objawami fotostarzenia. Ochrona przed promieniami UV to najlepsza profilaktyka zdrowej i młodej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *