Pielęgnacja włosów – co robimy źle? Najczęstsze błędy

Pielęgnujesz włosy nieustannie i starasz się ciągle dostarczać im niezbędnych składników, aby były piękne i zadbane, a mimo to ciągle nie jesteś zadowolona z ich kondycji i wyglądu? Być może winę za to ponosi właśnie … pielęgnacja a raczej pozornie niewinne błędy, które mogą znacznie pogorszyć stan włosów lub spowodują, że każda pielęgnacja będzie nieskuteczna. Czy znasz najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów?

7 grzechów głównych w pielęgnacji włosów – najczęściej popełniane błędy

1. Błędy w pielęgnacji włosów – źle dobrane kosmetyki do włosów

To jeden z głównych powodów źle dobranej pielęgnacji, czyli takiej, która nie przynosi spodziewanych efektów. Jeśli kupując kosmetyk kierujesz się reklamą, rekomendacją przyjaciółki lub reklamowymi sloganami, a nie zwracasz uwagi na to, co kryje się w składzie kosmetyku – nie spodziewaj się spektakularnych efektów.

Najczęstszym błędem jest kupowanie produktów, które według producenta – potrafią rzeczy niemożliwe, np. scalą rozdwojone końce włos. Niestety tego nie jest w stanie uczynić żaden kosmetyk. Odżywki z „brazylijską keratyną” nie będą cudownym remedium poprawiającym strukturę włosów – dlatego wybierając kosmetyk kieruj się zdrowym rozsądkiem i analizuj jego skład. Im więcej aktywnych naturalnych substancji, olejów i ekstraktów ziołowych – tym lepiej dla włosów.

2. Błędy w pielęgnacji włosów – szampon z ciężkimi silikonami i substancjami typu SLS

Zapewne nie zwracasz uwagi na obco brzmiące składniki INCI, ale one mogą powiedzieć Ci wiele o jakości danego produktu. Wiele mówi się o tym, ze substancje spieniające typu SLS są złe rzeczywiście jeśli nie chcesz mieć podrażnionej skóry głowy i przykrych niespodzianek w postaci łupieżu, nadmiernego łojotoku lub przesuszenia – staraj się unikać w kosmetykach do włosów substancji typu Sodium Laureth Sulfate, zwanych w skrócie SLS. Nie dbają one o włosy ani skórę, służą jedynie temu, by dany kosmetyk ładnie się pienił.

Jeśli usłyszałaś gdzieś, że silikony w pielęgnacji włosów są niedobre – wiedz, że jest to tyko cześć prawdy. Większość z nich chroni, dyscyplinuje i nabłyszcza włosy, inen ulatniają się zaraz po nałożeniu kosmetyku. Najgorszą grupą silikonów są tzw. ciężkie, które trudno zmyć z włosów. Należa do nich m.in.

  • Simethicone
  • Trimethicone
  • Trimethylsilylamodimethic one
  • Trimethylsiloxysilicates

3. Błędy w pielęgnacji włosów – za częste lub zbyt rzadkie mycie włosów

To kolejny błąd w pielęgnacji, który funkcjonuje w społecznej świadomości od dekad. Zapewne nieraz słyszałaś od swojej babci lub prababci ze włosy trzeba przetłuścić, żeby były ładne, albo ze częste mycie włosów niszczy je i wysusza. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane włosy – daj im to, czego potrzebują: nie przetłuszczaj włosów ze skłonnością do przetłuszczania tylko myj je regularnie: zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie bój się, ze przesuszysz włosy częstym myciem. Wystarczy, że dasz im raz an jakiś czas wyschnąć samodzielnie i zadbasz odpowiednio o ich końce.

4. Błędy w pielęgnacji włosów – złe mycie i tarcie mokrych włosów

Złe mycie włosów to wciąż temat rzeka. Okazuje się, że większość z nas nie tylko myje włosy w zbyt gorącej wodzie, ale tez niedokładnie je spłukuje i bardzo mocno szarpie i gniecie włosy podczas mycia. Tymczasem włosy nie tylko nie lubią ciepłej wody, ale również nie są zadowolone z nadmiernej ilości szamponu, piany, tarcia i gniecenia ich podczas mycia.

Kolejnym błędem jest tarcie wilgotnych, świeżo umytych włosów w ręcznik – wilgotne i napęczniałe wodą są bardzo podatne na niszczenie. Wiele osób myje włosy wieczorem i kładzie się spać z mokrymi włosami – jeśli rano po obudzeniu masz na głowie tzw. siano i nijak nie możesz wygładzić napuszonych pasm – wiedz, ze ich struktura została naruszona, a częste spanie z mokrymi włosami zmieni ją nieodwracalnie.

5. Błędy w pielęgnacji włosów – stylizacja na gorąco

Jeśli często suszysz włosy wysoką temperaturą suszarki, lub używasz bez opamiętania prostownicy wiedz, ze Twoje włosy czują się wówczas jak na grillu. O ile temperaturę suszarki da się zredukować do przyzwoitej – o tyle ceramiczne płytki prostownicy rozgrzewają się do około 200 stopni Celsjusza lub wyżej. To nieodwracalnie pali wewnętrzne struktury włosów. Pamiętaj też, że żadne serum termoochronne do włosów nie uchroni włosów przed takimi ekstremalnymi temperaturami.

6. Błędy w pielęgnacji włosów – brak troski o końce włosów

Końce włosów to ten „element” całej łodygi, która jest z nami najdłużej. Jest to najstarsza cześć włosów, a zatem najbardziej narażona na wszelki zniszczenia, przesuszenia i rozdwajanie. Jeśli nie chcesz co chwila biegać do fryzjera po ratunek, czyli po kolejne podcinanie włosów – sięgnij po ochronne serum, które zabezpieczy włosy przed zniszczeniem i zapobiegnie „dewastacji” końcówek. Pamiętaj jednak, że serum działa profilaktycznie i chroni zdrowe końce włosów. Tych rozdwojonych nic już nie scali i zażegnają je jedynie fryzjerskie nożyce.

7. Błędy w pielęgnacji włosów – brak troski o skórę głowy i cebulki

To ostatni, ale jeden z głównych powodów złej pielęgnacji i niszczenia włosów. Cebulki i skóra głowy tak naprawdę jest przez nas nagminnie pomijana. Tymczasem to przecież ona jest „siedliskiem” cebulek włosowych a te z kolei stanowią fabrykę włosów – im zdrowsza cebulka, tym mocniejszy, piękniejszy i zdrowszy włos z niej wyrośnie. Jeśli chcesz, aby włosy stały się mocne i nie wypadały – regularnie je olejuj, czyli nakładaj tłoczony na zimno olejek na skórę głowy, nie tylko na całą długość włosów. Już po kilku tygodniach zobaczysz jak bardzo zmieniły się twoje włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *