Świeżość przez cały dzień – jaki antyperspirant wybrać, by nie zawodził?

Czy nawet w największe upały można czuć się komfortowo? Oczywiście! Wystarczy sięgnąć po dobrą ochronę. Dowiedz się, jak zachować świeżość przez cały dzień i jak wybrać odpowiedni kosmetyk, chroniący przed potem i nieprzyjemnym zapachem.

Po co nam pot i skąd się bierze?

Czy wiesz, że nasza skóra ma 3 miliony gruczołów łojowych? Wszystkie one nieustannie pracują, by zapobiec przegrzaniu się organizmu. Pot ma ułatwić jego chłodzenie. Co ciekawe – jest on bezwonny. Dopiero pod wpływem bakterii na skórze zmienia się i zaczyna niezbyt ładnie pachnieć. Po prostu bakterie rozkładają się i tym samym przemieniają w kwasy tłuszczowe i skórne lipidy. Na szczęście nie musisz skazywać siebie i otoczenia na ten niezbyt komfortowy zapach. Dobre kosmetyki załatwią sprawę.

KLASYCZNY DEZODORANT

To najlżejsza ochrona przecie potowi. Dezodorant nie zapobiega wydzielaniu potu, lecz przez kilka godzin po prostu maskuje jego zapach, ponieważ zawiera dużo substancji perfumujących. Bywa, że dezodorant nieco hamuje namnażanie się bakterii na skórze.

Wiele dezodorantów ma w składzie alkohol, czyli składnik, który dezynfekuje i spowalnia wzrost liczby drobnoustrojów. Poleca się osobom, które nie mają większych kłopotów z nadmierną potliwością.

ANTYPERSPIRANT

To już nieco silniejsza ochrona. Jeśli jesteś bardzo aktywna, ćwiczysz lub masz sterującą pracę – sięgnij po ten kosmetyk. To właśnie antyperspiranty są w stanie zmniejszyć potliwość, Zawierają szereg substancji hamujących wydzielanie potu. Po nałożenia na skórę składniki antyperspirantów zmieniają się w specjalny żel, który blokuje (czopuje) ujęcia gruczołów potowych, a to oczywiście ogranicz wydzielanie potu.

Antyperspiranty bywają bardzo skuteczne, ale musisz uważać na ubranie, gdy je stosujesz, ponieważ mogą niestety odbarwiać odzież. Na szczęście istnieją już także specjalne antyperspiranty, stworzone z myślą o czarnych i białych ubraniach. Tego typu kosmetyki nie zostawiają białych śladów na ciemnej odzieży, ani nie nie zażółcają białej.

BLOKER, CZYLI SPECJALISTYCZNY KOSMETYK NA NADMIAR POTU

Bloker to specjalistyczny kosmetyk, który stosuje się, gdy doskwiera nam bardzo silna potliwość. Jest on wyrobem medycznym. Stosuje się go raz na kilka dni, na umytą, osuszoną skórę i najlepiej na noc. Istnieją też specjalne tabletki, które powstrzymują nadmierne pocenie się, ale muszą one być skonsultowane z lekarzem.

CO WYBRAĆ – SPRAY CZY SZTYFT? 

Kosmetyków odświeżających i chroniących przed potem czy nieprzyjemnym zapachem jest bardzo dużo. Mamy do wyboru spray, specjalne sztyfty, preparaty w kulce i sprayu, delikatne atomizery, a także specjalne, naturalne antyperspiranty w kamieniu (najczęściej są stworzone z ałunu). Jeśli zależy ci na silnej ochronie – wybieraj antyperspiranty, które są po prostu skuteczniejsze. Od ciebie zależy, czy będą one w formie żelu, sztyftu czy kulki. Przy małej potliwości, albo w okresie jesiennym można stosować lżejsze kosmetyki: dezodoranty w sprayu lub atomizery.

To warto wiedzieć!

Gdy chcesz kupić dobry kosmetyk do walki z potem – zwracaj uwagę na skład. Obecnie coraz częściej unika się kosmetyków, które mają w składzie sole aluminium. Nie udowodniono co prawda, że mają one w 100% związek z tworzeniem się nowotworów, ale nikt też nie potrafi tego z pełną stanowczością wykluczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *