Jak pielęgnować skórę u osoby chorej na cukrzycę?
Skóra cukrzyka wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wiadomo, że cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową, co ma wpływ na cały organizm, w tym na skórę. Jak zatem należy dbać o skórę osoby chorej na cukrzycę?
Objawy skóry cukrzyka
Jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy jest suchość skóry. Tę przypadłość stwierdza się aż u 30% chorujących. Aby temu zapobiec, należy regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Co więcej diabetycy są bardziej narażeni na powstawanie zmian i chorób skórnych. Wiąże się to z powikłaniami, które zachodzą w naczyniach krwionośnych. Wysoki poziom cukru skutkuje zmianami w naczyniach włosowatych, tętnicach i żyłach. Choroby skóry u osób cierpiących na cukrzycę mogą przybrać formę zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Jak dbać o skórę cukrzyka?
WYRÓWNAJ POZIOM CUKRU
To najważniejsza rzecz, którą każdy powinien zrobić przed przystąpieniem do właściwego dbania o skórę. W pielęgnacji skóry diabetyka ważne jest również utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi.
PIELĘGNACYJNE SKŁADNIKI
Pielęgnacja skóry diabetyka powinna skupiać się na nawilżaniu, natłuszczaniu i wzmacnianiu naturalnej bariery ochronnej. Takie działanie mają kosmetyki, w których znajduje się:
- mocznik – występuje naturalnie w naszym organizmie i stanowi składnik NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli warstwy nawilżającej skórę. Mocznik odpowiada za zatrzymywanie wody w skórze, jej elastyczność i miękkość. Stosowany w kosmetykach ma różne stężenie. Ten o stężeniu 10% nawilża i zwiększa przepuszczalność składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Natomiast mocznik w stężeniu 30% działa złuszczająco;
- alantoina – ma działanie łagodzące i kojące, co wpływa na podatną na urazy skórę cukrzyków. Co więcej przyspiesza gojenie się ran i zapobiega pękaniu skóry. Alantoina jest bardzo dobrze tolerowana przez osoby o wrażliwej skórze;
- kwas mlekowy – podobnie jak mocznik wchodzi w skład NMF. Zwiększa produkcję kolagenu i ceramidów w skórze, zapobiega utracie wody i wzmacnia skórę. Kwas mlekowy ma działanie antybakteryjne i zapewniające skórze właściwe pH;
- skwalen – chroni przed utratą wody, infekcjami bakteryjnymi, grzybicą i promieniowaniem słonecznym. Ma działanie regenerujące oraz przyspieszające gojenie się ran, stanów zapalnych i uszkodzeń naskórka.
Ważne zasady w pielęgnacji skóry diabetyka
- Kąpiele powinny trwać do około 10 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 25ºC.
- Po kąpieli skórę należy dokładnie lecz delikatnie osuszyć.
- Na skórę należy zaaplikować nawilżający balsam.
- Skórę stóp należy myć w wodzie z dodatkiem łagodnego mydła, a następnie smarować produktami o właściwościach zmiękczających, nawilżających, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...