SOS. Najlepsze sposoby na zniszczone włosy

Twoje włosy wołają o pomoc? Są suche, rozdwajają się, łamią i wypadają? Trzeba odpowiednio o nie zadbać. Sposobów na ratunek jest kilka, ale który z nich jest najskuteczniejszy? Poznaj najlepsze sposoby na odbudowę zniszczonych włosów.

O zniszczonych włosach możemy mówić, kiedy mają podwyższoną porowatość, czyli stopień odchylenia łusek. Zewnętrzna warstwa keratynowych łusek ochrania włosy przed czynnikami szkodliwymi i utratą wody. Dlatego, kiedy łuski się odchylają, wszystkie cenne składniki odżywcze uciekają z włosów. Tak to wygląda, ale warto wiedzieć, co konkretnie przyczynia się do tego, że włosy tracą swoją witalność.

Najczęstsze przyczyny niszczenia włosów to:

  • częste farbowanie i rozjaśnianie bez odpowiedniej ochrony;
  • częsta stylizacja termiczna (również bez odpowiedniej ochrony);
  • wystawianie włosów na słońce bez filtra UV;
  • częste spinanie włosów, zwłaszcza w ciasne upięcia;
  • niedopasowana do typu włosów pielęgnacja;
  • rozczesywanie delikatnych włosów na mokro.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW ZNISZCZONYCH

Dbanie o zniszczone włosy jest trudne, ponieważ brakuje im wielu składników odżywczych, nawilżenia i ochrony. Potrzebują zarówno humektantów, emolientów, jak i protein, czyli naprawdę kompleksowej i wielowymiarowej pielęgnacji.

Przy tym włosy zniszczone są bardzo delikatne i bardzo łatwo jest pogorszyć ich kondycję. Wystarczy jeden składnik, który im nie odpowiada, aby stały się matowe, spuszone i zdecydowanie bardziej łamliwe niż przedtem.

Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać!

Jak dbać o włosy zniszczone?

  • Zniszczone włosy trzeba nawilżać i natłuszczać w równym stopniu.
  • Konieczna jest też ich regeneracja, czyli dostarczenie protein.
  • Nie da się scalić zniszczonych końcówek, więc trzeba je obciąć.
  • Na początek musimy ograniczyć wszystko, co szkodzi włosom.

Jeśli masz zniszczone włosy, to przestań je np. prostować. Wysoka temperatura tylko pogarsza sytuację i sprawia, że tracą one jeszcze więcej cennej wody, ich kondycja się pogarsza. Podobnie jak słońce, słona woda, środki do stylizacji i farby. Warto przynajmniej na czas intensywnej kuracji regenerującej odstawić chemię i wszystko, co pogarsza kondycję włosów.

Wskazówka: Jeśli nie potrafisz odmówić sobie loków, nawet kiedy Twoje włosy są naprawdę zniszczone, postaw na naturalne metody kręcenia włosów np. papiloty, które nie wymagają użycia ciepła. Jeśli dodatkowo użyjesz do stylizacji olejków, jednocześnie zadbasz o odżywienie pasm.

Ważne jest prawidłowe mycie, czesanie i stylizowanie włosów zniszczonych. Każdy zabieg powinien być przemyślany i przeprowadzany bardzo delikatnie. Włosy zniszczone potrzebują bowiem wsparcia na każdym etapie.

  • Mycie włosów zniszczonych – tylko łagodnym szamponem np. przeznaczonym dla dzieci, bez silnych detergentów, które mogłyby podrażnić skórę głowy i wysuszyć włosy. Ważne! Zniszczone pasma należy rozczesywać zawsze przed myciem. Jeśli musimy zrobić to ponownie po myciu, róbmy to bardzo delikatnie np. palcami, bo mokre włosy o wiele bardziej podatne na uszkodzenia.
  • Czesanie włosów zniszczonych – zawsze delikatnie i w miarę możliwości na sucho. Najlepiej za pomocą drewnianego grzebienia o szerokim rozstawie zębów lub szczotki w stylu Tangle Teezer, której silikonowe wypustki nie szarpią włosów i nie zaplątują się między nie.

SPOSOBY NA ZNISZCZONE WŁOSY

Czy włosy zniszczone da się odbudować? Jak najbardziej, ale tylko pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie kosmetyku lub domowe mieszanki składników odżywczych. Trzeba wiedzieć, co na włosy zniszczone najlepiej zastosować, w jakich proporcjach i jak często tego używać. Oto najpopularniejsze sposoby na zniszczone włosy.

1. Olejowanie włosów

Naturalne olejki są potrzebne zniszczonym włosom, ponieważ wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową włosów, dzięki czemu zmniejsza się utrata wody. Idealne są oleje bogate w kwasy omega-3 i omega-6 np. arganowy wiesiołkowy, kukurydziany, z awokado lub ze słodkich migdałów. Można stosować je solo, ale dużo lepiej sprawdzają się w gotowych mieszankach do włosów, takich jak np. Nanoil, który wzbogacono także o cenną w tym przypadku keratynę. Doskonałe rozwiązanie w pielęgnacji włosów zniszczonych to olejowanie na gorąco, czyli za pomocą delikatnie podgrzanego oleju – lepiej się wchłania i działa dogłębnie.

2. Domowa maseczka proteinowa

Coś, czego brakuje zniszczonym włosom, to proteiny. Nasze pasma naturalnie zbudowane są właśnie z nich, głównie z keratyny, dlatego to jej należy szukać w kosmetykach. Można zrobić sobie domową maseczkę proteinową np. z żółtka, dojrzałego banana, miąższu awokado, mleka, jogurtu (lub innego nabiału). Składniki można mieszać dowolnie, wzbogacać o oleje, sok z cytryny (uwaga: rozjaśnia włosy) i inne, podobne składniki. Ważne, żeby konsystencja ułatwiała nakładanie, a maseczka nie spływała z włosów.

3. Wzmacniające płukanki do włosów

Kurację warto wzmocnić, stosując płukanki do włosów. Choć nie zregenerują one pasm i nie odbudują ubytków w ich strukturze, to zadziałają na cebulki włosów. Wzmocnią korzenie i sprawią, że włosy będą mniej wypadały i staną się bardziej elastyczne. Do tego przywrócą włosom blask, miękkość i gładkość. Najlepsze są płukanki z ziół takich jak rumianek, pokrzywa skrzyp polny lub lipa. Rewelacyjne efekty przychodzi również płukanka malinowa z Yves Rocher. Warto stosować ten sposób przy każdym myciu, aby po pewnym czasie zauważyć pozytywne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *