Na czym polega mezoterapia bezigłowa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Mezoterapia bezigłowa w sposób nieinwazyjny i bezbolesny dostarcza skórze niezbędnych substancji odżywczych. Na czym polega mezoterapia bezigłowa i jaki jest jej przebieg? Jakie preparaty są stosowane podczas zabiegu? Dla kogo jest przeznaczona mezoterapia bezigłowa i jakie są przeciwwskazania do jej przeprowadzenia?
Na czym polega mezoterapia bezigłowa? Przebieg zabiegu
Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań – wystarczy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby. Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji skóry, do której następnie podłączane są elektrody. Następnie do miejsca poddawanego zabiegowi kosmetyczka przykłada głowicę, którą włącza dopiero, gdy ta zetknie się ze skórą. Początkowo przepływ prądu jest niewielki. Kosmetyczka stopniowo go zwiększa, co dostosowuje do potrzeb zabiegu i odczuć klientki.
Co się wtedy dzieje w skórze? Urządzenie samoczynnie dzieli zabieg na cztery fazy. Pierwszy etap polega na wprowadzeniu pod skórę koktajlu zabiegowego – po przytknięciu głowicy do skóry dochodzi do elektroporacji, to znaczy kanaliki w błonach komórkowych otwierają się, a substancje aktywne powoli wnikają do komórek. W drugiej fazie te same substancje są wprowadzane głębiej, a w tkankach wytwarza się podciśnienie, które wypycha toksyny z komórek. Następnie ciśnienie w komórkach normalizuje się, a w ostatniej fazie zabiegu kanaliki są zamykane. Zabieg trwa od 20 do 80 minut, w zależności od tego, jaka partia ciała jest mu poddawana. Dla pełnego efektu potrzeba serii 5-10 zabiegów.
Mezoterapia bezigłowa ‒ stosowane preparaty
To, jaki koktajl zostanie zastosowany w trakcie zabiegu, zależy od potrzeb i stanu skóry. Przy zabiegach przeciwzmarszczkowych często stosuje się wyciąg z wąkroty azjatyckiej, który dzięki wysokiej zawartości taniny opóźnia proces starzenia się i pobudza syntezę kolagenu w skórze właściwej. W zabiegach modelujących sylwetkę i antycellulitowych wykorzystywana jest kofeina i wyciąg z nostrzyka żółtego z rutyną. Kofeina podana bezpośrednio pod skórę pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, z kolei ekstrakt z nostrzyka z rytyną zmniejszają obrzęki oraz przepuszczalność naczyń i stany zapalne, co poprawia mikrokrążenie i wspomaga proces usuwania zalegającej w tkankach limfy. W kuracjach zapobiegających wypadaniu włosów jest wykorzystywany minoksydyl, który pobudza proces przyłączania się cysteiny do mieszków włosowych, a tym samym przedłuża fazę anagenu (wzrostu włosa).
Zdarza się, że jedna substancja, ze względu na swoje szerokie spektrum działania, stanowi bazę koktajlów leczniczych stosowanych przy zabiegach na twarz, ciało i włosy. Tak jest na przykład z krzemionką organiczną, którą wykorzystuje się zarówno w celu wzmocnienia wypadających włosów, jak i przy mezoterapii cellulitu, a także z pirogronianem sodu stosowanym w leczeniu rozstępów i łysienia oraz w profilaktyce przeciwzmarszczkowej.
Mezoterapia bezigłowa ‒ dla kogo?
Zabieg to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie widocznych oznak starzenia się skóry. Z tego powodu mezoterapię bezigłową stosuje się przede wszystkim w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Ponadto zabieg umożliwia spłycenie zmarszczek, które już się pojawiły, zlikwidowanie bruzdy nosowo-wargowej oraz usunięcie szpecących plam i przebarwień.
Mezoterapia bezigłowa to zabieg nie tylko na twarz, szyję i dekolt, lecz także na ręce, brzuch, uda, pośladki i owłosioną skórę głowy oraz często jest stosowany w celu zmniejszenia cellulitu, wygładzenia rozstępów i blizn, ujędrnienia skóry, a nawet modelowania sylwetki. Ponadto taki zabieg tonizuje mięśnie i stymuluje procesy krążenia limfatycznego, a tym samym zapobiega tworzeniu się obrzęków.
Mezoterapia bezigłowa ‒ przeciwwskazania
Chociaż mezoterapia bezigłowa jest nieinwazyjna i bezpieczna, nie każdy może z niej korzystać. Przeciwwskazaniami są metalowe elementy w ciele (zwłaszcza protezy i klamry), choroby serca i wszczepiony rozrusznik, epilepsja, choroby żył, cukrzyca, choroba nowotworowa oraz guzki niewiadomego pochodzenia. Zabieg nie może być wykonany także w przypadku nadwrażliwości skóry, jej stanu zapalnego, alergii na składniki kosmetyków oraz aktywnej infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Wyklucza go również ciąża i laktacja.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...