W kropkach mi nie do twarzy. Jakie są sposoby na trądzik?
Nawet w sezonie, w którym królują kropki i grochy, nie warto skazywać się na kropki na twarzy, czyli trądzik. Kropki mogą być brązowe (wągry), czerwone (krosty) i białe (ropne krosty), ale wszystkie są równie nietwarzowe. Jak się ich pozbyć? Oto sprawdzone sposoby na trądzik.
Łagodny preparat myjący do skóry trądzikowej
Trądzik ma zwykle podłoże hormonalne, a nie bakteryjne. Z tego powodu stosowanie kosmetyków antybakteryjnych, na przykład mydeł i żeli, nie usunie problemu, a wręcz go nasili, a dodatkowo wysuszy skórę. Takie preparaty należy zastąpić łagodnymi kosmetykami myjącymi. Łagodnymi, to znaczy jakimi? Pozbawionymi SLS i SLES, czyli substancji potencjalnie drażniących. Zamiast nich w preparatach myjących warto szukać betainy (Betaine), glokozydu decylowego (Decyl Glucoside) i laurylosiarczanobursztynianu dwusodu (Disodium Laureth Sulfosuccinate).
Tonik i krem nawilżający do skóry trądzikowej
Po zastosowaniu preparatu myjącego należy sięgnąć po tonik, który przywróci skórze kwaśny odczyn. Tonik musi być wolny od alkoholu, ponieważ podrażnia skórę i pobudza gruczoły łojowe do produkowania nadmiernych ilości sebum. Następnie należy użyć kremu nawilżającego, byle niekomedogennego.
Peeling do skóry trądzikowej
Złuszczanie cery trądzikowej jest bardzo ważnym etapem jej pielęgnacji, ponieważ martwe komórki naskórka blokują ujścia gruczołów łojowych. Ale nie każdy peeling będzie odpowiedni do tego rodzaju skóry. Zamiast mechanicznego, czyli peelingu z drobinkami ścierającymi, który może nasilać objawy trądziku, należy stosować peeling enzymatyczny lub preparat z kwasami owocowymi. Ten pierwszy zawiera enzymy owocowe lub ziołowe o działaniu rozpuszczającym martwe komórki, a ten ostatni ‒ alfa- lub beta-hydrokwasy, które rozjaśniają i wygładzają skórę oraz niwelują przebarwienia i łojotok. Kremów z kwasami warto używać na noc.
Ponadto dermatolog może zaproponować średniogłęboki peeling dermatologiczny na bazie kwasów owocowych. Taki peeling reguluje przetłuszczanie się cery, zwęża pory, redukuje krosty i przebarwienia oraz spłyca blizny. Zabieg polega na zaaplikowaniu na skórę żelu lub kremu z roztworem kwasowym i zmyciu go po kilku minutach.
Sztyft na wypryski do skóry trądzikowej
W razie pojawienia się na skórze zaczerwienienia, które zwiastuje wyprysk, warto sięgnąć po sztyft, który ‒ zastosowany miejscowo ‒ przyspiesza gojenie się zmian. Zawiera kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego i substancje łagodzące.
Preparat z filtrem do skóry trądzikowej
Wbrew pozorom opalanie szkodzi cerze trądzikowej. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ słońce wysusza zmiany trądzikowe. To rzeczywiście pierwsza reakcja skóry na promienie UV, ale następna to zaciekła obrona przed wysuszeniem. Skóra broni się przed wysuszeniem w taki sposób, że zaczyna produkować jeszcze większe ilości łoju niż przed opalaniem. Aby tego uniknąć, należy stosować preparat z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok. To obowiązkowy element pielęgnacji skóry trądzikowej, jeżeli używamy kosmetyków z kwasami owocowymi, ponieważ ich stosowanie naraża nas na powstawanie przebarwień posłonecznych.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...