Alergia na kosmetyki: przyczyny, objawy i leczenie. Jakie składniki kosmetyków uczulają?
Alergia na kosmetyki dotyka prawie co siódmego ich użytkownika. Są to przeważnie kobiety, ponieważ one częściej je stosują. Jakie przyczyny i objawy ma alergia na kosmetyki oraz jakie leczenie jest wymagane? Jakie składniki uczulają najczęściej?
Alergia na kosmetyki – przyczyny
Alergia to nadgorliwa reakcja układu immunologicznego. Prawidłowo funkcjonujący organizm traktuje wirus i bakterię, które dostają się do organizmu, jako ciała obce oraz w odpowiedzi uruchomia system mechanizmów obronnych. W praktyce oznacza to, że specjalne komórki krwi (limfocyty T) dają sygnał do produkcji przeciwciał, które mają na celu unieszkodliwienie chorobotwórczych drobnoustrojów.
U alergików te mechanizmy szwankują. Ich układ odpornościowy rozpoznaje wroga nie tylko w groźnych zarazkach, lecz także w niewinnych substancjach, takich jak cząstki zawarte w powietrzu, w jedzeniu lub właśnie w kosmetykach. Te substancje są nazywane alergenami.
Alergia na kosmetyki – jakie składniki uczulają?
Alergia na kosmetyki jest wywoływana głównie przez składniki konserwujące. Najpopularniejsze alergeny to:
- formaldehyd – w kosmetykach, a zwłaszcza w lakierach do paznokci i do włosów oraz w samoopalaczach, występuje pod nazwami: benzylhemiformal, bronidox, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea i quanternium-15,
- substancje zapachowe,
- alkohol lanolinowy,
- balsam peruwiański,
- methyldibromoglutaronitrile,
- imidazolidinyl urea,
- diazolidinyl urea,
- cetylpyridinium chloride,
- chlorhexidine.
Poza konserwantami alergia może być wywołana przez lanolinę i parabeny, to znaczy:
- methylparaben,
- ethylparaben,
- propylparaben,
- butylparaben.
Alergia na kosmetyki – objawy
Objawy alergii na kosmetyki można zaobserwować na partiach skóry, na które zostały one zaaplikowane. Ponieważ zwykle nakładamy je na twarz, objawy alergii dostrzeżemy na policzkach, powiekach i czole. Alergia na kosmetyki objawia się kontaktowym zapaleniem skóry, to znaczy jej świądem, suchością i zaczerwienieniem. W poważniejszych przypadkach na jej powierzchni można dojrzeć pęcherze, zgrubienia i łuski. Jeżeli postać alergii jest lekka, wystarczy odstawić kosmetyk, który ją wywołał, a jeżeli ciężka – należy skonsultować się z dermatologiem.
Alergia na kosmetyki – leczenie
Najskuteczniejszą metodą walki z alergią na kosmetyki jest immunoterapia swoista (STI). Alergik, który się na nią zdecyduje, otrzymuje szczepionki z coraz większą dawką alergenu. Immunoterapia nie tylko hamuje rozwój alergii, lecz także całkowicie ją leczy. Niestety, jest to wieloletni proces, który daje efekty dopiero po pewnym czasie. Ponadto immunoterapia musi być poprzedzona kontrolami u dermatologa, testami skórnymi i oznaczeniami stężenia swoistych immunoglobin IgE w surowicy krwi.
Mimo wszystko lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego powodu przed zastosowaniem nowego kosmetyku warto przeprowadzić próbę alergiczną. W tym celu w miejscu zetknięcia ucha i policzka należy nanieść niewielką ilość preparatu i obserwować reakcję skóry. Jeżeli alergia na kosmetyki wystąpi, bezzwłocznie odstawiamy kosmetyk, który ją wywołuje.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...