Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić i jak je pokonać?
Atopowe zapalenie skóry to bardzo często pojawiająca się i uciążliwa choroba. Jeżeli na nią cierpisz, to sprawdź, jak poradzić sobie z tym schorzeniem, czego unikać, jakie kosmetyki stosować i jak ulżyć swojej skórze.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jednostka chorobowa zaliczana do schorzeń przewlekłych o stanie zapalnym. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa, dlatego objawy tej choroby można tylko łagodzić. AZS często towarzyszy alergiom pokarmowym, charakteryzuje się cyklami wyciszenia i nasilenia. Umiejscowienie zmian skórnych jest uzależnione od wieku pacjenta; u dorosłych pojawia się najczęściej na kolanach, łokciach, stopach i karku.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
Czy wiesz, że do dziś nie jest znana przyczyna tej choroby? Uważa się, że źródłem AZS są przede wszystkim geny – pojawienie się choroby wynika z zaburzeń w układzie odpornościowym na ciała obce, np. sierść zwierząt, pyłki roślin lub pokarm. W wyniku ich oddziaływania dochodzi do reakcji ze strony oczu, układu oddechowego i pokarmowego lub skóry. Powstaje katar sienny, astma, atopowe zapalenie skóry lub zapalenie spojówki oka.
Diagnoza atopowego zapalenia skóry
Objawy atopowego zapalenia skóry dzielą się na mniejsze i większe. Aby rozpoznać chorobę, potrzebne są 3 lub 4 objawy większe. Te z drugiej grupy są jedynie towarzyszące. Do objawów mniejszych zalicza się:
- suchość i szorstkość skóry,
- zmiany w dzieciństwie,
- rogowacenie okołomieszkowe,
- nietolerancja pokarmowa,
- zaćma,
- tendencja do powracania zakażeń skóry.
Objawami większymi są natomiast:
- świąd skóry,
- charakterystyczna lokalizacja zmian,
- przewlekły i nawrotowy charakter choroby,
- atopia u osoby chorej lub członka rodziny.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Głównymi objawami AZS są: zaczerwienienie skóry, suchość, świąd, skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych. Przy atopowym zapaleniu skóry występują również: astma oskrzelowa, katar sienny, zapalenie spojówek. Jeżeli choroba ma zaostrzony charakter, to mogą wystąpić dodatkowo rumień, pęcherze, nadżerki lub łuszczenie naskórka.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja
W leczeniu AZS pomoże utrzymanie równowagi pomiędzy tłuszczami omega 3 i 6. Do łagodzenia objawów choroby przydadzą się również maści i kremy o działaniu natłuszczającym. Zaleca się również stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwuczuleniowych. Aby zredukować objawy atopowego zapalenia skóry, należy nosić bawełniane i oddychające tkaniny. W pielęgnacji skóry objętej AZS bardzo ważne jest nawilżanie i natłuszczanie. Pomocne będą produkty na bazie lanoliny, oliwy z oliwek lub aloesu. Codziennie należy brać kąpiel w temperaturze 33-34 stopni Celsjusza; powinna trwać kilkanaście minut. Skórę osusza się ręcznikiem, bez pocierania i szorowania. Nie wolno używać mydeł, żeli pod prysznic lub soli z zawartością substancji zapachowych.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...