Czarna wierzba – właściwości kosmetyczne. Czy drzewa pielęgnują naszą skórę?
Odpowiedź na to pytanie dla większości będzie łatwa, ponieważ znaczna część zna już cudowne właściwości brzozy – jej sok jest traktowany niemal jako eliksir który leczy wszelkie osobliwości. Ale mało kto wie, ze brzoza nie jest jedynym drzewem, której „życiodajne soki” są idealnym kosmetykiem. Dziś przedstawiamy poważną jej konkurentkę, czyli czarną wierzbę. Jaką ma moc ekstrakt z „czarnego” drzewa?
Ekstrakt z czarnej wierzby – „naturalna aspiryna”
Ekstrakt pozyskuje się z młodej kory, którą należy zebrać w okresie wiosennym, wówczas zyskuje się pewność, że zawiera największe stężenie substancji aktywnych,. Jedną z najważniejszych i unikatowych jest kwas salicylowy. Charakteryzuje się on podobnymi właściwościami do syntetycznego kwasu salicylowego, ale… nie powoduje podrażnień. Jest to więc bezpieczny sposób na zastosowanie kwasów BHA.
Jak działa kwas salicylowy?
Kwas salicylowy jest kwasem beta-hydroksylowym i ma właściwości złuszczania naskórka. Jego działanie złuszczające polega na rozpuszczeniu lipidów w zewnętrznych warstwach skóry. Dzięki temu ułatwia uwalnianie martwych płatków skóry, oczyszcza pory, pomaga likwidować zaskórniki i zapobiega tworzeniu się wyprysków. Innymi słowy – profesjonalnie oczyszcza skórę, wygładza ją, odnawia i pobudza do pracy. Kwas salicylowy to doskonała „renowacja” naskórka.
Wyciąg z kory wierzby czarnej – lepszy w działaniu niż aspiryna?
Dowiedziono, że wyciąg z kory wierzby czarnej nawet w stężeniu 100% nie powodował podrażnień, oraz że był efektywniejszy w wymianie komórek w warstwie rogowej naskórka niż syntetyczny kwas salicylowy. Wyciąg z kory wierzby czarnej ma też podobne przeciwzapalne działanie do aspiryny, głównie za sprawą kwasu salicylowego, który jest pierwotną formą popularnej aspiryny czyli kwasu acetylosalicylowego, sprzyja więc procesom gojenia.
Nie mniej ważne jest również działanie antybakteryjne wyciągu z wierzby czarnej.
Wyciąg z kory wierzby – dla kogo jest? Właściwości
Wyciąg z wierzby czarnej jest tak samo zalecany dla cery tłustej, jak i cery suchej. Nie powoduje wysuszenia skóry, co jest istotne w przypadku suchej skóry. Doskonale oczyszcza i dba o skórę od wrażliwej i delikatnej, przez trądzikową aż po dojrzałą, która wymaga oczyszczenia i regeneracji. Jednak wyciąg z kory brzozy jest najczęściej stosowany w kosmetykach dla młodej cery oraz w oczyszczających szamponach do włosów. Jest świetny do odnowy komórkowej. Czysty wyciąg z kory wierzby czarnej można wykorzystać do tworzenia domowych kosmetyków diy, na przykład do toników, hydrolatów czy wcierek do włosów. Będzie też dobrą frakcją wodną dla maseczek z glinki (w szczególności zielonej, czyli oczyszczającej).
Wyciąg z kory wierzby czarnej jest też chętnie stosowany w domowych kosmetykach jako naturalny konserwant, ponieważ wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe.
Przyczynia się do odnowy komórek skóry poprzez złuszczanie martwego naskórka, czemu towarzyszyć będzie poprawa ogólnego wyglądu skóry i wygładzenie drobnych zmarszczek. Będzie wspierał oczyszczanie porów, usuwanie nadmiaru łoju, zapobiegał rozwojowi trądziku a także będzie łagodził stany zapalne i podrażnienia.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...