Jak wzmocnić włosy w domu? Najlepsze kuracje i porady pielęgnacyjne
Włosy słabną z wielu przyczyn: zmiana pór roku, stres, zażywane leki, brak snu, zmiany hormonalne w organizmie, nieodpowiednia pielęgnacja… Niezależnie od przyczyn, efekty wyglądają podobnie: włosy zaczynają wypadać, stają się matowe, ich końce rozdwajają się, a cała fryzura staje się przerzedzona. Gdy tylko zauważymy pogorszenie kondycji włosów, warto działać i sięgnąć po domowe, sprawdzone kuracje wzmacniające włosy.
Czego nie lubią włosy?
Aby zadbać odpowiednio o włosy trzeba przede wszystkim wyeliminować lub ograniczyć to, co je osłabia. W ten sposób nie będą bardziej niszczeć i dostaną szansę na to, by się zregenerować. Co najbardziej szkodzi włosom? Oto „czarna lista” pielęgnacji:
- mocne tarcie włosów ręcznikiem;
- gorące powietrze z suszarki;
- prostowanie włosów prostownicą;
- źle szczotkowane włosy (szarpanie podczas czesania);
- wszelkie inwazyjne zabiegi typu rozjaśnianie, farbowanie i trwała ondulacja;
- źle dobrane, obfite w parabeny kosmetyki;
- ciasne upięcia;
- spanie z mokrymi i/lub rozpuszczonymi włosami;
- palenie papierosów;
- nadmierne używanie środków do stylizacji włosów.
Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów?
Jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne włosy, musisz przede wszystkim zadbać o ich cebulki i skórę głowy, a dopiero w drugiej kolejności o pasma na całej długości. Tylko mocne cebulki i zdrowy skalp sprawią, ze włosy zaczną się wzmacniać, rosnąc zdrowsze i grubsze, a fryzura się zagęści. Cebulki włosów to ich najważniejszy element, są jak korzenie, które transportują szereg cennych substancji do wnętrza włosów, a od ich siły zależy, czy włosy nie wypadają w nadmiarze. Dlatego najlepsze kuracje do włosów to te, które koncentrują swoją moc właśnie na cebulkach i skórze głowy. Wiele z nich możesz zrobić w domu, używając naturalnych, znanych od wieków i sprawdzonych receptur. Wystarczy odrobina samozaparcia i systematyczności, a już po kilku tygodniach zauważysz znaczną poprawę kondycji swoich włosów.
Najlepsze kuracje wzmacniające włosy
1. Olejowanie włosów i naturalne olejki
Ta kuracja to niekwestionowana królowa wszystkich innych zabiegów wzmacniających włosy. Olejowanie pochodzi z tradycyjnej medycyny i filozofii wschodu, czyli Ajurwedy. Jeśli chcesz się przekonać jakie daje rezultaty – po prostu pomyśl o pięknych włosach Hindusek. W Indiach olejowanie włosów jest na porządku dziennym – robi się je nawet dzieciom, ponieważ doskonale wpływa na stan skóry głowy, łagodzi wszelkie podrażnienia i infekcje, pomaga zwalczyć ciemieniuchę u noworodków.
Do olejowania włosów potrzebny jest naturalny olejek, dobrany do ich porowatości, czyli do ich kondycji i rodzaju włosów. Najpopularniejszymi olejami, które jednocześnie dobrze pasują do więcej niż jednej porowatości włosów są: olejek jojoba, arganowy, maso shea, olejek makadamia oraz kokosowy (ten ostatni nadaje się wyłącznie do ciężkich i grubych włosów).
Olejek nakłada się przede wszystkim na skórę głowy i cebulki, czyli aplikuje u podstawy włosów, wykonując delikatny masaż aby pobudzić krążenie podskórne, które usprawnia cyrkulację krwi i dostarcza tlen do komórek. Olejek nanosimy również na włosy – na całej długości. Nie potrzeba go wiele – ma on jedynie pokryć całe pasma i nie ściekać z nich. Pokrytą olejkiem głowę owijamy ręcznikiem lub czepkiem fryzjerskim i po minimum 30 minutach zmywamy wszystko delikatnym szamponem.
2. Płukanki do włosów i zioła
Płukanki mogą być doskonałym uzupełnieniem olejowania włosów – po prostu do ostatniego płukania głowy używa się wybranego ziołowego naparu. Idealnie nadaje się do tego również ocet jabłkowy lub malinowy, zmieszany z zimną wodą. Płukanki mają za zadanie wygładzić włosy i domknąć ich łuski. Nabłyszczają, dbają o odpowiednie pH skóry głowy, oraz nadają miękkości włosom. Idealnymi ziołami do wykonania płukanki są: pokrzywa, rumianek, skrzyp polny, lukrecja. Wystarczy zaparzyć je i ostudzić, a następnie spłukać włosy wybranym naparem. Po płukance nie myjemy już ponownie włosów.
Zioła są doskonałym remedium na zniszczone lub osłabione włosy, dlatego można ich nie tylko używać zewnętrznie – dobrym sposobem aby wesprzeć pasma bez kondycji jest codzienne picie naparu z pokrzywy i skrzypu polnego. Już po miesiącu wzmocnią się nie tylko Twoje włosy, ale i paznokcie.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...