Jakie są właściwości kosmetyczne miki? Mika w kosmetykach
Mika to minerał naturalnie występujący w przyrodzie, który znalazł szereg zastosowań w wielu dziedzinach życia. Jakie właściwości kosmetyczne ma mika i jakie jest jej zastosowanie? W jakich kosmetykach występuje mika i czy jest bezpieczna?
Mika – właściwości
Mika (inaczej łuszczyk) to zasadowy glinokrzemian, najczęściej potasu, sodu, wapnia, glinu, magnezu, żelaza i manganu. Występuje zwłaszcza w Indiach, Rosji i Kanadzie.
Mika jest stosowana na szeroką skalę w przemyśle, między innymi w urządzeniach elektrycznych, materiałach izolacyjnych i budowlanych oraz w środkach ochrony roślin. Równie dobrze może być wykorzystywana jako kamień ozdobny i surowiec rzeźbiarski. Ponadto znalazła zastosowanie w pielęgnacji. Ma postać płatków białych lub kremowych, perłowych i błyszczących lub matowych, ale po aplikacji na skórę staje się transparentna. Mika odbija i rozprasza światło, optycznie wygładza skórę oraz ukrywa nierówności.
Mika – właściwości kosmetyczne
Jeżeli kosmetyk mineralny zawiera mikę, w jego składzie znajdziemy ją pod nazwą „mica”. Aby ta substancja mogła być wprowadzona do kosmetyku, należy ją oczyścić z metali ciężkich, poddać stosownym badaniom laboratoryjnym i zmielić na pył różnej grubości. Każdy kraj ma własne kryteria co do wielkości drobinek wykorzystanych w kosmetyku. Zasadniczo im drobniej zmielona mika, tym bardziej matowa i przezroczysta, a im grubiej zmielona, tym bardziej błyszcząca.
Perłowe drobinki miki odbijają i rozpraszają światło, a w efekcie nadają cerze promienny i świetlisty wygląd. Z tego powodu kosmetyki z miki łatwo się rozprowadzają, a ponadto nie zbrylają się.
Kosmetyki, które jako składnik bazowy zawierają mikę perłową, po aplikacji na skórę dają delikatny połysk zbliżony do naturalnego blasku zdrowej skóry i optycznie wygładzają niedoskonałości.
Z drugiej strony, w porównaniu do wypełniaczy organicznych, takich jak skrobia czy puder ryżowy, mika gorzej absorbuje sebum. Z tego powodu sprawdzi się tylko w przypadku cery normalnej i suchej.
Mika – zastosowanie kosmetyczne
Mika nie może zostać wykorzystana w kosmetyku samodzielnie, ponieważ nie jest przyczepna do skóry. Z tego powodu łączy się ją z innymi substancjami, takimi jak:
- pigmenty, które nadają mice kolor. Pigmenty mogą być naturalne (iron oxide, inaczej tlenek żelaza, czyli czerwonobrązowy naturalny pigment) lub syntetyczne;
- tlenki tytanu – substancje naturalne i bezpieczne dla zdrowia, które nadają diamentowy połysk i rozjaśniają kosmetyk oraz stanowią filtr przeciwsłoneczny;
- silikony, na przykład metikony lub dimetikony, które tworzą na powierzchni skóry film ochronny, wygładzają ją i zmiękczają;
- krzemionka – zwiększa sypkość miki oraz jej zdolność do pochłaniania sebum i wilgoci;
- inne substancje, które poprawiają przyczepność miki do skóry, to między innymi mirystynian magnezu (matuje i bieli), azotek boru (daje matowy lub lekko perłowy efekt) i woski.
Mika w kosmetykach
Mika jest dodawana do wielu kosmetyków – zarówno pielęgnujących, jak i kolorowych. Właśnie jej zawdzięczamy połysk, odbijanie i rozpraszanie światła oraz działanie antyzbrylające. Mika znajduje się w takich produktach jak cienie, pudry, róże, bazy pod makijaż, podkłady, szminki, kredki, balsamy pielęgnujące skórę i włosy oraz pasty do zębów.
Czy mika jest bezpieczna?
Odpowiednio przygotowana mika jest w pełni bezpieczna dla skóry i dla zdrowia. Badania nad nią nie wykazały jej kancerogenności, alergenności ani komedogenności. Ponadto mika nie starzeje się, a więc nie psuje.
Niestety, wiele pigmentów kosmetycznych i brokatów to podróbki. Nazywa się je miką, chociaż są wytwarzane z plastiku lub zmielonego aluminium. Tego typu pigmenty nie mogą być stosowane na twarz na terytorium UE i USA, ponieważ gdy dostaną się do oka, są nie do usunięcia.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...