Jakie właściwości ma krzemionka? Kosmetyczne zastosowanie krzemionki
Krzemionka jest wykorzystywana w kosmetykach do makijażu, takich jak pudry i cienie, zwłaszcza mineralne, oraz w kosmetykach pielęgnacyjnych o właściwościach przeciwłojotokowych, które są stosowane w walce z trądzikiem. Krzemionka matuje i wygładza skórę oraz nadaje kosmetykom jedwabistą konsystencję, a tym samym ułatwia ich aplikację. Jakie inne właściwości kosmetyczne ma krzemionka i jakie jest jej zastosowanie?
Krzemionka – właściwości
Krzemionka (inaczej silika i dwutlenek krzemu) to minerał, który w naturze występuje głównie pod postacią kwarcu. Ponadto znajduje się w roślinach, między innymi w burakach cukrowych, skrzypie, ryżu, zbożach i glonach oraz w organizmach zwierzęcych, takich jak gąbki i okrzemki.
Krzemionka ma postać proszku:
- białego lub transparentnego,
- pylistego,
- bezwonnego,
- o sferycznych cząsteczkach.
Krzemionka dobrze pochłania sebum, dlatego jest wykorzystywana w preparatach przeciwtrądzikowych i przeciwłojotokowych, a ponieważ ma postać lekkiego, puszystego proszku lub pyłu, z powodzeniem stosuje się ją w kosmetykach kolorowych, takich jak cienie do powiek, róże i pudry. Krzemionka sprawia, że wszystkie one rozprowadzają się bardzo łatwo i dobrze przywierają do skóry.
Krzemionkę znajdziemy nie tylko w kosmetykach kolorowych, lecz także w pastach do zębów, w których odpowiada za czyszczenie, polerowanie i remineralizowanie.
Krzemionka – właściwości kosmetyczne
Krzemionka skutecznie pochłania wilgoć, poprawia przyczepność kosmetyków i ułatwia ich aplikację. Ponadto ma właściwości lecznicze, ponieważ usprawnia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a konkretnie uszczelnia je i dotlenia skórę. Krzemionka słynie z działania ściągającego, przeciwłojotokowego i złuszczającego. Co więcej, nie uczula, odbija światło, i zmniejsza widoczność zmarszczek. Dzięki temu, że wygładza nierówności i drobne defekty skóry, nadaje cerze jednolity koloryt.
Krzemionka jest polecana do cery tłustej i mieszanej. Należy jej unikać w przypadku skóry suchej, ponieważ krzemionka może z czasem ją przesuszyć.
Krzemionka – zastosowanie kosmetyczne
Wszystko to sprawia, że krzemionka jest bardzo cenionym składnikiem wielu kosmetyków. Ze względu na swoje zdolności absorpcyjne znalazła zastosowanie w produktach przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej.
Krzemionka jest wykorzystywana w kosmetykach spłycających zmarszczki i wyrównujących koloryt skóry. Występuje w peelingach i żelach oczyszczających pod prysznic oraz w kosmetykach, takich jak:
- kremy regenerujące, zwłaszcza do cery niedotlenionej i zwiotczałej;
- preparaty poprawiające kondycję włosów (przeciw łamliwości i wypadaniu) i paznokci, na przykład szampony i odżywki;
- pasty do zębów (dzięki swoim właściwościom ścieralnym, mineralizującym, czyszczącym i polerującym usuwa osad i płytkę nazębną);
- peelingi oczyszczające (także ze względu na działanie ścieralne i złuszczające);
- maści na trądzik i łojotok;
- pudry (krzemionka może być stosowana zarówno jako samodzielny puder wykańczający, jak i jako część składowa kosmetyku);
- fluidy;
- cienie do powiek i róże;
- pomadki do ust (krzemionka daje matowe wykończenie oraz zapobiega uczuciu tłustości i lepkości);
- pogrubiające i wydłużające tusze do rzęs.
Krzemionka – uwagi końcowe
Jeżeli samodzielnie komponujemy kosmetyki naturalne, musimy pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych specjalną maseczką. Dlaczego? Ponieważ pył krzemionkowy może być przyczyną poważnej choroby, jaką jest pylica płuc.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...