Kto tak naprawdę może się opalać? I jak zrobić to bezpiecznie?
Lato w pełni i każda z nas chciałaby złapać jak najwięcej promieni słonecznych. Bo wiadomo, złoto-brązowa skóra wygląda i piękniej, i zdrowiej. Jakby tego było mało, słońce wpływa na produkcję witaminy D, która jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Niestety w życiu nie zawsze bywa tak kolorowo. Jeżeli cierpisz na różne skórne dolegliwości, to z opalaniem powinnaś uważać.
Czy mając trądzik, możesz bezpiecznie się opalać?
Tu zdania są podzielone. Jedni uważają, że słońce wysusza trądzik i hamuje wydzielanie sebum, a drudzy twierdzą, że owszem, opalanie się jest dobre dla skóry, ale tylko przez jakiś czas. Bo kiedy słońce chowa się za chmury, krostki powracają ze zdwojoną siłą, a cera świeci się jeszcze bardziej. Co więcej na twarzy i ciele po intensywnych kąpielach słonecznych mogą pojawić się przebarwienia, a w najgorszym wypadku oparzenia. Wnioski? Na pewno nie ma sensu całkowicie rezygnować ze słońca. Jednak trzeba to robić z głową: używać odpowiednio wysokich filtrów, chronić głowę kapeluszem lub chustą, unikać słońca w godzinach południowych.
Mam wrażliwą cerę. Czy mogę się opalać?
Generalnie osobom, które mają cerę wrażliwą, nie poleca się długiego przebywania na słońcu. Taki rodzaj skóry jest podatny i na działanie słońca, i na kosmetyki, które od tego słońca mają chronić. Nigdy do końca nie wiadomo, w jaki sposób zareaguje skóra wrażliwa na promienie słoneczne lub produkty z filtrem. Co zatem zrobić? Staraj się przebywać w cieniu, noś nakrycie głowy, używaj kosmetyków z filtrem i unikaj słońca między 11.00 a 16.00. Pamiętaj też, że nie wolno ci się opalać, jeśli przyjmujesz tabletki przeciwbólowe, dermatologiczne i antydepresyjne.
Czy osoby z AZS mogą korzystać ze słońca?
Dasz wiarę, że na atopowe zapalenie skóry (AZS) cierpi około 20% społeczeństwa? Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na tę chorobę, można jedynie łagodzić objawy. Co ciekawe, osoby z AZS mogą, a wręcz powinny się opalać. Głównym problemem, który pojawia się podczas tej dolegliwości, są podrażnienia, przesuszenia i uczucie ściągnięcia skóry. Zaobserwowano jednak, że słońce działa dobroczynnie na chorobowo zmienione fragmenty ciała. Ciepłe powietrze, wakacyjny odpoczynek i przewiewne ubranie sprzyjają poprawie kondycji skóry. Dla osób cierpiących na AZS najlepszy będzie wypoczynek nad morzem, podczas którego trzeba zabezpieczyć się kremami z filtrami mineralnymi.
Pękające naczynka i słońce
Jeżeli na twojej twarzy pojawiają się czerwone pajączki, to niestety nie możesz się opalać. Wysoka temperatura i promieniowanie UV mogą wywołać nowe zmiany na skórze, doprowadzić do nieprawidłowego kurczenia i rozkurczania się naczynek krwionośnych oraz osłabić ściany naczyń krwionośnych. Do pielęgnacji cery z czerwonymi pajączkami przydadzą ci się kosmetyki z zawartością: kwasu hialuronowego, ekstraktu z miłorzębu, witamin C, K i PP, rutyny i filtrów przeciwsłonecznych. Przyda się również odpowiedni krem używany pod filtr.
Masz suchą skórę i chciałabyś się poopalać…
Niestety nie jest to dobry pomysł. Słońce jeszcze bardziej wysusza suchą skórę, może ją podrażniać i spowodować uczucie ściągnięcia. Dzieje się tak, bo ten rodzaj cery nie ma ma prawidłowo ukształtowanego płaszcza lipidowego – naskórek narażony jest na działanie szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków nawilżających i emolientów zatrzymujących wodę w głębszych partiach skóry. Natomiast latem pamiętaj o tym, by nie narazić skóry na oparzenia (aby im zapobiec, używaj kremów z filtrem UV). Produkty, które dobrze sprawdzą się w pielęgnacji suchej cery, powinny zawierać: mocznik, kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu, olejek jojoba, witaminy A, E i C, masło shea, proteiny pszenicy.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...