Masło z mango – czy jest dobrym kosmetykiem? Działanie, skład, opinie
Mango – oszałamiająco pachnący, tropikalny owoc, który jest powszechnie znany i lubiany w kuchni. Jego pestki są równie (jeśli nie bardziej) wartościowe, ponieważ wytłacza się z niej masło, które jest bardzo cenionym kosmetykiem. Jakie ma właściwości i czy warto mieć je na półce w łazience?
Masło z mango INCI: Mangifera Indica (Mango) Seed Butter
Masło z mango tłoczone jest z pestki indyjskiego owocu mango. Sprzedawane jest ono w dwóch wersjach, czyli rafinowanej i nierafinowanej. Ta druga jest o wiele bardziej wartościowa, ponieważ rafinacja pozbawia je większości witamin i cennych składników odżywczych. W przypadku tego masła jego nierafinowaną wersje łatwo jest poznać, ponieważ ma ona lekko żółtą barwę, przeciwieństwie do rafinowanego, bezbarwnego. Masło nierafinowane ma również delikatny, przyjemny i intensywny zapach, podczas gdy rafinowane pozbawione jest zapachu.
Masło z mango – skład
Masło z pięknie pachnącego mango jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-9 – przede wszystkim oleinowego – (nadaje się do pielęgnacji włosów średnioporowatych), oraz kwasów nasyconych (kwas stearynowy i palmitynowy). Oto jak przedstawia się rozkład kwasów tłuszczowych w maśle:
- kwas oleinowy (ok. 40-50%)
- kwas palmitynowy (5-8%)
- kwas stearynowy (22-48%)
Oprócz tego masło z mango obfituje w szereg substancji nieocenionych w pielęgnacji włosów i ciała
- fitosterole – korzystnie wpływają na stan skóry i włosów, pobudzają syntezę kolagenu i spowalniają procesy starzenia się skóry
- flawonoidy – to silne przeciwutleniacze, które zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników na komórki skóry; spowalniają starzenie się ciała, dbają o sprężystość ciała i włosów; flawonoidy są w stanie wzmocnić osłabione naczynia krwionośne, łagodzą stany zapalne i leczą trądzik
- witamina A – odpowiada za cykl odnowy komórek w organizmie i spowalnia procesy starzenia, wzmacnia włosy i zapobiega ich kruchliwości, oraz chroni skórę przed stresem oksydacyjnym
- witamina C – najsilniejszy antyoksydant w walce o jędrność i sprężystość skóry i włosów, to właśnie witamina C dba o prawidłowy wzrost włosów i ułatwia wchłanianie się innych witamin i mikroelementów
- witamina K – doskonale dba o skórę głowy, wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów
- witaminy z grupy B (B1, B2, B12) – te witaminy są niezwykle cenne – nasz organizm nie jest ich w stanie sam wytworzyć, więc muszą być stale dostarczane; odpowiadają za prawidłowy wzrost włosów, dbają o skórę i paznokci
- polifenole – zwalczają wolne rodniki, dbają o poprawny przebieg procesów podziału komórek
Masło z mango – właściwości kosmetyczne
Jest ono doskonałe do nawilżania skóry. Doskonale zmiękcza naskórek, niweluje szorstkość i wygładza, a także – tworząc delikatną, okluzyjna warstwę na naskórku – zapobiega utracie wody z wnętrza. Tym samym przywraca skórze równowagę hydro-lipidiową, a także sprawnie regeneruje skórę.
Masło bardzo dobrze się rozprowadza na skórze, często stosowane jest do masażu całego ciała, w tym głównie do masażu skóry dotkniętej rozstępami lub podrażnionej. Masło z mango jest w stanie zmniejszyć widoczność drobnych blizn i przywraca skórze ładny koloryt.
Wiele osób używa go do regeneracji popękanej i szorstkiej skóry stóp (można je nałożyć na całą noc na stopy, zabezpieczając je bawełnianymi skarpetkami). Masełko jest również doskonałe na spierzchnięte usta, szorstkie kolana i łokcie. Dobrze się wchłania i delikatnie natłuszcza skórę. Stosuje się je również aby wyleczyć łuszczycę, egzemę oraz opóźnić procesy starzenia się skóry dojrzałej.
Domowe kuracje i przepisy z masłem mango
Odżywcza kąpiel z masłem mango
Zmieszaj łyżkę masła z kilkoma kroplami olejku eterycznego, dodaj do wanny (lub wlej do miski z wodą podczas domowej kąpieli stóp). Masło zmiękczy skórę i pozostawi ja gładką, a olejek zadziała aromaterapeutycznie. Jeśli doskwiera ci cellulit – jako olejek eteryczny wybierz jeden z cytrusowych – wspomaga on przemianę materii w tkankach skóry.
Peeling z masłem z mango
Do poprzedniej mieszanki, czyli masła i olejku eterycznego dodaj brązowy cukier i wymieszaj dokładnie składniki. Peeling możesz nakładać na brzuch, uda , stopy, łokcie czy dłonie. Do twarzy będzie niestety zbyt szorstki. Masuj wybrane obszary skóry dopóki cukier nie rozpuści się całkowicie.
Balsam do ust z masłem z mango
Wystarczy, jeśli zmieszasz łyżeczkę masła z mango z połową łyżeczki masła kakaowego oraz dodasz odrobinę pszczelego wosku, który zespoi razem obydwa masełka.
Masło z mango – opinie
Masełko zbiera doskonałe oponie jako kosmetyk dla suchej i szorstkiej skóry. Pięknie pachnie, a cena masła z mango nie jest wygórowana. Za jego popularnością przemawia tez fakt, że jest ono bardzo wydajne i doskonale rozprowadza się na włosach i skórze. Polecają je nie tylko blogerki i vlogerki, ale również kosmetolodzy.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...