Naturalna kosmetyka dla laika – kilka praktycznych wskazówek na początek – sprawdź czy je znasz!
Dobrze, że interesujesz się naturalnymi kosmetykami i sięgasz po produkty do tworzenia własnych, unikalnych i wolnych od chemii mieszanek. Naturale kosmetyki to zdrowie, troska o skórę i włosy oraz bardzo świadoma pielęgnacja. Jednak nawet z nimi należy uważać i warto znać kilka logicznych zasad na początek – pozwolą one uchronić Cię przed ewentualną katastrofą lub… uczuleniem.
Naturalne kosmetyki – kilka zasad na start
1. AKCESORIA
To oczywiście ważna rzecz przy własnej manufakturze wytwórczej , ale na początek nie potrzebujesz wiele. Dobrze zaopatrzona kuchnia sama w sobie jest doskonałym laboratorium wystarczającym do Twojej pracy. Na pewno przydadzą się: pojemniczek z miarką, waga kuchenna, miseczki np. szklane, zwykły, dosyć płytki rondelek do kąpieli wodnych. Mile widziane są też plastikowe lub drewniane łyżki, najlepiej z miarką, dzięki której odmierzysz odpowiednią ilość zarówno sypkich, jak mokrych produktów.
2. OPAKOWANIA
Z czasem przekonasz się, ze o wiele bardziej „wymagane” od narzędzi – które naprawdę zazwyczaj są w domu i nie potrzebujesz np, szklanych laboratoryjnych mieszadełek – są opakowania, czyli wszelkiego rodzaju butelki, słoiczki czy fiolki w których chcesz przechowywać swoje kosmetyki. Wiele mieszanek najlepiej „czuje się” w szklanych słoiczkach, w dodatku w ciemnych, by nie jełczały i nie psuły się za szybko.
3. 4 FUN, czyli to tylko zabawa
Pamiętaj, że tworzenie naturalnych kosmetyków ma Ci dać radość. Na początek zacznij od prostych i nieskomplikowanych skaldów, mikstur i substancji. Nie musisz zgłębiać podręcznika do biochemii, aby poznać absolutnie wszystkie składniki i ich wzory. Próbuj i twórz nieskomplikowane kosmetyki, które urozmaicisz własnym, ulubionym zapachem lub olejkiem.
4. UCZULENIA
Niestety nawet naturalne substancje mogą uczulać, dlatego zanim zdecydujesz się wlać pół miarki jakiegoś hydrolatu lub olejku – najpierw wykonaj test uczuleniowy na nadgarstku. Zwracaj na to uwagę tym bardziej, jeśli jesteś alergiczką ze skłonnością do wszelkich uczuleń i alergii oraz podrażnień naskórka. Twórz listę bezpiecznych dla siebie substancji i używaj ich do woli!
Na co uważać w szczególności?
- olejki eteryczne to bardzo stężone substancje – nie stosuj ich bezpośrednio a skórę (z wyjątkiem olejku herbacianego, który jest specjalnie przeznaczony do leczenia zmian skórnych);
- pamiętaj też, ze w wypadku eterycznych olejków co za dużo to niestety nie zdrowo, ponieważ olejki eteryczne w dużych ilościach są toksyczne.
5. HIGIENA PRACY
To większości wydaje się banalne (to dobrze), ale zawsze warto o tym wspomnieć: mimo, ze tworzysz produkty w domu i na własny użytek , powinny być one wytwarzane w higienicznych warunkach. Czyste dłonie, rękawiczki, związane włosy, sterylnie wyszorowany blat. Im lepiej o to zadbasz, tym mniej bakterii wniknie do Twoich mieszanek.
Kolejną ważną kwestią jest świeżość składników, po które sięgasz tworząc produkt. Jeśli tylko masz zastrzeżenia co do jakiegoś składnika (uważasz np. że jest on nieświeży, zjełczały i nie nadaje się do użycia) – wyrzuć go i nie ryzykuj. Jeden składnik może wpłynąć na jakość całego kosmetyku oraz oczywiście na stan Twojej skóry.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...