Przyczyny wypadania włosów. Czy wiesz, dlaczego tracisz tak dużo włosów?
Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu osób. Kiedy go zauważamy, sięgamy po olejki, wcierki i maski, które mają wzmocnić cebulki włosów. Nie zastanawiamy się jednak, skąd się bierze problem. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?
Najskuteczniejszy sposób na zahamowanie wypadania włosów to wyeliminowanie przyczyn tego problemu. Na nic zda się codzienna i doskonale dobrana pielęgnacja, kiedy jednocześnie włosy będą regularnie osłabiane. Ustalenie przyczyn wypadania włosów to klucz do poprawy ich kondycji. Włosy nigdy nie wypadają bez powodu, dlatego warto wiedzieć, co może mieć wpływ na ich utratę. To pomoże nie tylko rozwiązać problem, ale też ustrzec się przed nim kolejnym razem.
Wypadanie włosów to nic złego?
Tak – to naturalny proces. Nie ma nic złego w utracie włosów, o ile nie wypadają w nadmiarze.
Włosy żyją od 2 do 6 lat. To zależy od naszego stylu życia, zapisów genetycznych i wielu innych mniej istotnych lub ważniejszych czynników. W tym czasie każdy włos przechodzi przez trzy fazy, które składają się na cały cykl życia włosa: anagen, katagen i telogen. W pielęgnacji największą wagę przykłada się do anagenu, czyli fazy wzrostu, ponieważ to właśnie w tym momencie można najefektywniej przyspieszyć porost włosów, wzmocnić, zagęścić i dodać im witalności. W dwóch ostatnich fazach włos przestaje rosnąć, obumiera i zostaje wypchnięty na zewnątrz przez wyrastający z danego mieszka nowy włos. Włosy wymieniają się regularnie, a my tego nawet nie zauważamy.
Kiedy wypadanie włosów to problem?
Jest bardzo źle, jeśli dochodzi do zaburzeń w cyklu życia włosów – wypadają szybciej, niż rosną, a każdy nowy włos jest słabszy i żyje krócej.
Nigdy nie dzieje się tak, że z dnia na dzień zaczynamy garściami tracić włosy. Najpierw możemy tego problemu wcale nie zauważać, zwłaszcza że (jak wspomniano wyżej) naturalna jest dla nas cykliczna utrata włosów. Problem narasta stopniowo. Orientujemy się, dopiero gdy tracimy tak wiele włosów, że zbierają się na szczotce w trakcie czesania, zapychają odpływ, zostają między palcami po delikatnym przeczesaniu włosów. Wówczas zabieramy się za pielęgnację ukierunkowaną na wzmacnianie włosów, zamiast najpierw zastanowić się, dlaczego tracimy ich zdecydowanie więcej niż normalnie.
PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW
Stres i przemęczenie
Badania jasno wskazują, że przewlekły i silny stres ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Podobnie jak przemęczenie, które jest przyczyną osłabiania się naszego organizmu. Cierpią na tym również włosy, choć nie tylko one. Powiedzenie „rwać sobie włosy z głowy”, czyli denerwować się i stresować czymś, ma naprawdę wiele wspólnego z prawdą. To właśnie w wyniku stresu tracimy bardzo dużo włosów, a nasza fryzura się wyraźnie przerzedza i traci blask.
Nieodpowiednia pielęgnacja
Bardzo ważne jest stosowanie takich kosmetyków, które przeznaczone są do naszego typu włosów. Przeproteinowanie zdrowych włosów to prosta droga do przyspieszenia ich wypadania. Podobnie jak nieprzykładanie odpowiedniej wagi do oczyszczania skalpu, stosowanie szamponów z bardzo silnymi detergentami lub używanie przeterminowanych kosmetyków. Warto brać pod uwagę, że to my sami możemy spowodować, że nasze włosy zaczną nadmiernie wypadać.
Częsta stylizacja włosów
Regularne farbowanie lub rozjaśnianie włosów, stosowanie silnych i obciążających preparatów do stylizacji włosów – to wszystko przyczynia się do osłabiania kondycji włosów. Zwłaszcza wysoka temperatura, czyli częste prostowanie i suszenie włosów bez odpowiedniej ochrony, a także stosowanie np. termoloków. Nagromadzenie wielu tego rodzaju zabiegów stylizacyjnych i duża ich częstotliwość to również częsta przyczyna wypadania włosów.
Choroby skóry głowy
Wypadanie włosów bardzo często powodowane jest przez choroby, które rozwijają się w obrębie skóry głowy. Co do nich należy? Łupież, grzybica, łuszczyca albo łojotokowe zapalenie skóry. Wszystkie te niekorzystne zmiany na skalpie, które nie są odpowiednio leczone, wpływają niekorzystnie na mieszki włosowe i osłabiają cebulki włosów. Konsekwencją jest łysienie.
Problemy z tarczycą
Wypadanie włosów może być oczywiście wynikiem choroby. Fryzjerzy często odsyłają swoich klientów na badanie poziomu tarczycy, ponieważ to jedna z częstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Czasami wystarczy wyregulować poziom tego hormonu i problem z głowy!
Uboga i mało zróżnicowana dieta
Sporo ostatnio mówi się o tym, jak ważna jest prawidłowa dieta. Do kobiet najbardziej przemawia fakt, że zdrowe odżywianie pozwala zrzucić kilka kilogramów. Warto wiedzieć, że to, co jemy, przekłada się na to, jak wyglądają nasze włosy. Mogą wypadać w dużej ilości, kiedy nie dostarczymy im witamin i minerałów. Najcenniejsze dla włosów są: cynk, krzem, żelazo, biotyna, witamina A. Jeśli chcemy zapobiec wypadaniu włosów, zacznijmy jeść więcej kasz, ryb, podrobów, orzechów, zielonych warzyw, owoców i mleka.
Antybiotykoterapia
Bardzo częsta przyczyna nadmiernego wypadania włosów to przyjmowanie silnych leków. Oczywiście nie wszystkie mają takie działanie i nie należy unikać zwykłych tabletek przeciwbólowych. Nie mniej jednak regularne przyjmowanie mocnych leków, antybiotykoterapia albo chemioterapia niestety mają wpływ na kondycję włosów i przyspieszają ich wypadanie.
Łysienie androgenowe
Problem typowy dla mężczyzn, choć może dotykać również kobiet w pewnym wieku. Łysienie androgenowe to nic innego jak utrata włosów uwarunkowania genetycznie tj. odziedziczona po ojcu, dziadku lub innych krewnych. Bezpośrednio za utratę włosów odpowiada w tym przypadku dihydrotestosteron. Cebulki się osłabiają i włos wypada.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...