Sposoby na zaskórniki! Jak pozbyć się wągrów, rozszerzonych porów i innych problemów?
Prawdopodobnie nie ma kobiety, która nie miałaby mniejszych lub większych problemów z zaskórnikami. Pojawiają się zazwyczaj na nosie, rzadziej na brodzie lub czole. Istnieją różne sposoby na rozszerzone pory. Sprawdźmy, jak pozbyć się wągrów łatwo i skutecznie!
Nasza skóra (niezależnie od kondycji, wieku, używanych kosmetyków, płci) jest jak siateczka. Na całej powierzchni ma dość równomiernie rozsiane otworki, które są ujściem gruczołów łojowych i potowych. Nie w każdym miejscu są one tak samo widoczne, mogą też mieć różną wielkość. To bardzo ważne kanaliki, ponieważ właśnie one zapewniają skórze prawidłowe funkcjonowanie. Dzięki nim możliwa jest cyrkulacja powietrza i wody, a także absorpcja składników odżywczych.
Twoja twarz ma pory!
Twarz to zdecydowanie największe skupisko porów. Tylko na niej każdy ma ich ponad 20 tysięcy. Natura zaprojektowała je tak, że mogą się kurczyć lub rozszerzać. Latem są naturalnie rozszerzone, żeby móc regulować temperaturę naszego organizmu i zapobiegać przegrzewaniu się. Wówczas zdecydowanie bardziej się pocimy, ale na wyższych obrotach pracują też nasze gruczoły łojowe. Możemy narzekać, że przez to twarz nam się świeci, ale wszystko to ma za zadanie regulować temperaturę ciała przy jednoczesnym zapobieganiu utracie wody z organizmu.
Jak to się dzieje, że mamy nadmiernie rozszerzone pory?
W wyniku różnego rodzaju zawirowań hormonalnych lub niewłaściwej pielęgnacji nasze gruczoły łojowe mogą pracować niewłaściwie. Produkują wówczas nadmierną ilość sebum, a my obserwujemy rozszerzone pory, w których zbierają się zanieczyszczenia pomieszane z nadmiarem łoju. Nie wygląda to dobrze i nie jest zdrowe.
Rozszerzone pory to nie tylko problem cery tłustej lub trądzikowej. Jest kilka sytuacji, w których można powiedzieć o wzmożonej produkcji sebum. Nawet wówczas, gdy mamy bardzo przesuszoną cerę i gruczoły łojowe dostają sygnał, że trzeba produkować więcej sebum, aby ją nawilżyć i ochronić.
Przyczyny powstawania zaskórników mogą być różne:
- niekorzystne zmiany hormonalne,
- stosowanie kosmetyków komedogennych,
- zmiana przyzwyczajeń pielęgnacyjnych,
- częsta zmiana stosowanych kosmetyków,
- zanieczyszczenia środowiska,
- brak odpowiedniej higieny skóry.
Zaskórniki – czego jeszcze o nich nie wiesz?
Zablokowane pory to właśnie zaskórniki, choć bywają też nazywane wągrami. Pojawiają się, kiedy ujścia gruczołów w skórze zostają zapchane przez łój, martwy naskórek i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:
- zaskórniki otwarte – nie do końca zablokowane, przez co gromadzą się w nich bakterie sprawiające, że zaskórniki tego rodzaju mają powstać czarnych kropek;
- zaskórniki zamknięte – całkowicie zablokowane pory, które przypominają białą kaszkę, są miękkie, łatwiej je usunąć i nie wyglądają tak nieestetycznie.
Z tymi zmianami skórnymi, które (niezależnie od postaci) potrafią uprzykrzyć życie, można walczyć wieloma sposobami. Najprostszy z nich to ograniczenie wszystkiego tego, co powoduje pojawianie się zaskórników. Warto zrobić przegląd swoich kosmetyków i sprawdzić, czy nie zawierają substancji zapychających np. olejów mineralnych. Walka u podstaw jest zawsze tą najskuteczniejszą.
Jak z nimi walczyć? Najlepsze sposoby na zaskórniki
Uwaga! Nie istnieją takie sposoby na zaskórniki, które pozwoliłyby całkowicie zamknąć pory. To nie tylko niemożliwe, ale również niezdrowe! Możemy co najwyżej oczyścić naszą skórę i sprawić, że w porach nie będą gromadziły się zanieczyszczenia lub będą one mniej widoczne.
Oto najlepsze sposoby na zaskórniki:
- Nawilżanie. Unormuj poziom nawilżenia swojej skóry, dzięki czemu ograniczysz wydzielanie się sebum, którego nadmiar może mieć wpływ na pojawianie się zaskórników. Stawiaj zdecydowanie na kremy o lekkiej, żelowej konsystencji, bogate w składniki nawilżające. Te tłustsze i bardziej treściwe mogą zapychać pory.
- Oczyszczanie. Postaw na codzienną higienę, bo nie tylko pielęgnacja jest ważna. Wykorzystaj żele do mycia twarzy o neutralnym dla skóry pH, które nie wysuszają. Nie zapominaj o toniku, który przywraca prawidłowy poziom pH, a także zmywa resztki makijażu i zanieczyszczeń, które mogą zalegać w porach.
- Złuszczanie. Nie unikaj peelingów. Wprowadź je do pielęgnacji. Sięgaj po dobry peeling złuszczający przynajmniej raz w tygodniu, aby pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka i oczyścić pory. Wybieraj raczej peelingi drobnoziarniste lub wykorzystaj kwasy AHA, aby nie podrażnić niepotrzebnie swojej skóry.
- Maseczki. Regularnie sięgaj po maseczki ściągające. Najlepiej te wzbogacone o zieloną lub czarną glinkę. Możesz kupić gotową maskę lub wykonać ją samodzielnie z naturalnej glinki wymieszanej z wodą. Doskonała maseczka na zaskórniki to również ta z 3-4 tabletek aspiryny rozpuszczonych w maślance. Takie zabiegi powtarzaj przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.
- Usuwanie wągrów. Zastosuj metody gotowe plasterki na wągry np. z węglem aktywnym. Dzięki nim łatwo wyciągniesz zanieczyszczenia z porów. Możesz również pokusić się o zrobienie domowych plastrów oczyszczających – wystarczy namoczyć cienkie kawałki chusteczki w białku jajka.
Czego unikać, aby pozbyć się wągrów lub je ukryć?
- Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zaskórników!
- Nie używaj kosmetyków rozświetlających, bo one podkreślają wągry.
- Nie stosuj kosmetyków z silikonami, masłami, olejami mineralnymi.
- Polub puder matującym, który ukryje niedoskonałości.
- Nie przesadzaj z filtrem UV – ochrania, ale również zapycha.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...