Wszystko, co powinnaś wiedzieć o rzęsach: budowa, funkcje, cykl wzrostu
Rzęsy są jednym z kobiecych atrybutów. Odpowiednio wypielęgnowane i pomalowane ozdabiają twarz i optycznie powiększają oczy. Jednak aby o nie prawidłowo zadbać, należy znać ich budowę, funkcje i o wiele więcej przydatnych rzeczy. Co powinnaś wiedzieć o rzęsach?
Budowa i funkcje rzęs
Rzęsy są osadzone w mieszkach włosowych, które tzw. brodawką łączą się ze skórą. To właśnie przez nią rzęsy otrzymują składniki niezbędne do wzrostu. Pod skórą znajduje się pogrubiony korzeń rzęsy. Kształt, długość, stopień zakrzywienia i sztywność łodygi rzęsy zależy od uwarunkowań genetycznych, kondycji organizmu i dostarczania odpowiednich składników odżywczych.
Rzęsy w 90% składają się z protein, głównie z keratyny i melaniny oraz w 10% z wody. Im więcej melaniny, tym kolor rzęs jest ciemniejszy. Co ciekawe jako jedyne włoski na ludzkim ciele nie siwieją. W przekroju rzęsa składa się z trzech części:
- powłoczki – chroni rzęsę od zewnątrz i reguluje zawartość wody w jej środku przez otwieranie i zamykanie się;
- warstwy korowej (kory) – zapewnia rzęsom elastyczność, sprężystość i zabarwienie;
- rdzenia włosowego – pełni rolę termoizolacyjną.
Do najważniejszych funkcji rzęs należą:
- ozdoba twarzy i oprawa dla oczu,
- ochrona przed przedostaniem się do oczu kurzu, owadów, zanieczyszczeń,
- odprowadzanie zanieczyszczeń wyłapanych przez łzy,
- częściowe zapobieganie ślepocie śnieżnej (oparzenie siatkówki w wyniku działania mocnych źródeł światła).
Co wpływa na długość rzęs?
Na długość rzęs wpływ mają następujące czynniki:
- geny – mają duże znaczenie, jeśli chodzi o długość, kondycję i cykl wzrostu rzęs;
- tryb życia – unikanie uszkodzeń mechanicznych i chemicznych, poddawanie się rożnym zabiegom kosmetycznym, higiena;
- dieta – witaminy, makro- i mikroelementy, spożywanie żywności nieprzetworzonej, picie 1,5 litra niegazowanej wody;
- makijaż i pielęgnacja – unikanie częstego używania masakr wodoodpornych, mycie i dokładne suszenie okolic oczu, stosowanie sprawdzonych kosmetyków do malowania i pielęgnacji oczu, korzystanie z odżywek do rzęs.
Rzęsy – ciekawe informacje
Na górnej powiece znajduje się od 150 do 250 rzęs, a na dolnej – od 50 do 150 rzęs. Gęstość włosków zależy od rozłożenia mieszków włosowych na brzegach powiek. Najbardziej gęste rzęsy mają osoby z dużymi oczami. Kształt rzęs powiązany jest z funkcją ochronną i zabezpieczającą oczy przed zanieczyszczeniami, kurzem i małymi owadami. Rzęsy na górnej powiece są wywinięte w kierunku czoła, żeby nie utrudniać widzenia. Rzęsy dolne odprowadzają nieczystości i łzy z oka i powiek. Rzęsy w kącikach oczu są krótsze i cieńsze niż te na środku powiek. Długość rzęs wynosi od 8 do 12 mm na górnej powiece, a na dolnej od 6 do 8 mm.
Cykl wzrostu rzęs
Pierwszym etapem wzrostu rzęs jest anagen, podczas którego rzęsa zwiększa swoją długość. Na tym etapie rzęsy górne osiągają długość do 12 mm, a dolne do 8 mm. Wszystko dzieje się w przeciągu do 45 dni w przypadku wczesnego anagenu i do 90 dni w przypadku anagenu późnego. Kolejną fazą jest katagen, który trwa od dwóch do trzech tygodni. Podczas tego etapu brodawka łącząca rzęsę ze skórą zanika i przestaje dostarczać rzęsie substancje odżywcze. Ostatnią fazą w cyklu wzrostu jest telogen trwający do 100 dni. Mieszek włosowy przygotowuje się wtedy do wzrostu nowej rzęsy.
Lifting i laminacja rzęs w domu – ranking wybranych zestawów
Podkręcone, wyraźnie przedłużone, a do tego pogrubione rzęsy to marzenie każdej kobiety....
Szybkie i skuteczne nawilżenie dłoni
Wiele osób zmaga się z problemem suchych, spierzchniętych dłoni. Dzieje się tak zwłaszcza...