Pierwsze oznaki starzenia się skóry – jak wyglądają?
Za starzenie się skóry odpowiada głównie spadek ilości produkowanego przez nią kolagenu. Jest spoiwem łączącym niczym klej komórki skóry, stąd też grecka nazwa na tę substancję kolla, oznaczająca „klej”. Kolagen to główne białko w skórze, kościach i ścięgnach. Skóra właściwa składa się w ponad 80% z kolagenu, który definiuje jej młody wygląd, sprężystość i gęstość.
Objawy starzenia się skóry
Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się około 25. roku życia. Od tego czasu proces ten przyspiesza, a w skórze zaczyna ubywać kolagenu, elastyny i innych substancji budulcowych.
Starzenie się skóry można podzielić na:
- Starzenie wewnętrzne – związane z czynnikami genetycznymi, fizjologicznymi, chorobowymi czy zmianami hormonalnymi.
- Starzenie zewnętrzne – związane z czynnikami zewnętrznymi, zanieczyszczeniem środowiska (smog, dym), trybem życia, dietą, ale także używkami (alkohol, tytoń), dużą ilością cukru w diecie, promieniowaniem czy stresem.
Pierwsze zmarszczki
Charakterystycznym pierwszym objawem starzenia się skóry są zmarszczki mimiczne zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu, czyli tzw. “kurze łapki” oraz pod oczami. Ich pojawienie łączy się z ciągłymi ruchami naszej twarzy i mimiką, na którą nie mamy większego wpływu. Podłużne zagłębienia powstałe w wyniku pracy mięśni twarzy uwidaczniają się początkowo na czole, między brwiami i w okolicy oczu. Pierwsze zmarszczki pojawiają się głównie w górnych partiach twarzy, a dopiero później w dolnej wskutek zmiany owalu związanej z opadaniem tkanek.
Suchość skóry
Z upływem czasu zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, ceramidów oraz lipidów w skórze, które budują jej barierę ochronną. Ich coraz większy ubytek jest przyczyną pogłębiającej się suchości. Spowalnia także produkcja sebum przez gruczoły łojowe, które zapobiega wysychaniu naskórka, ale ma też właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne.
Wiotkość skóry
Mniejsza ilość kolagenu i elastyny powoduje postępującą utratę sprężystości skóry. Produkowane po 25. roku życia włókna kolagenowe są sztywne i pofałdowane. Stopniowo zanika więc młodzieńczy wygląd i idealnie gładka skóra, która zaczyna tracić swój blask i kształt. Twarz zaczyna opada, co spowodowane jest utratą elastyczności i gęstości, ubytkiem tkanki tłuszczowej i mięśniowej pod skórą oraz grawitacją “ściągającą” nas w dół. Zmarszczki zaczynają być widoczne także w dolnych partiach twarzy oraz szyi i dekolcie.
Pojawienie się jest naturalnym procesem związanym ze zmianą fizjologii i struktury skóry. Możemy skutecznie je opóźniać i łagodzić widoczne skutki, decydując się na zabiegi medycyny estetycznej czy po prostu prawidłowo pielęgnując skórę na co dzień.
Krem do cery dojrzałej. Co powinien zawierać?
W życiu każdej kobiety przychodzi moment, kiedy musi wybrać się do drogerii po krem do...
Jak zadbać o skórę po kwasach?
Kuracje z kawasami stały się bardzo modne i dziś takie zabiegi możemy wykonać nawet w...