Pryszcze na plecach – jak powstają i jak je wyleczyć?

Pryszcze na plecach to częsty problem i boryka się z nim wiele osób. W dodatku zmiany na plecach bywają bolesne, zwłaszcza jeśli są one zaognione i jest ich wiele. Jak pozbyć sie krostek na plecach skutecznie i szybko?

Pryszcze na plecach – nie tylko u nastolatków. Przyczyny powstawania krostek

Czy wiesz, że z krostami na ciele boryka się ponad 80% nastolatków? Jednak wypryski na plecach przydarzają się równie często w wieku dorosłym. Przyczyn może być wiele. Krosty powstają w górnej części pleców i w okolicy ramion która jest najgrubsza i znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych. Do najpowszechniejszych przyczyn powstawania pryszczy na plecach należą:

  • zwiększona produkcji łoju (sebum), która powoduje powstanie tzw. czopu rogowego, w którym namnażają sie bakterie,
  • skutek zaniedbań higienicznych, czyli odpowiedniej higieny oraz zwiększona potliwość (np. po treningu lub innym wysiłku fizycznym)
  • źle dobrane kosmetyki (w tym też te do włosów) albo niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • hormony, czyli nadmiar androgenów,
  • niektóre lekarstwa w tym leki przeciwzapalne, antybiotyki, antydepresyjne lub preparaty na alergię,
  • przewlekły stres,
  • spanie w pościeli nieprzepuszczającej powietrza i noszenie mało przewiewnej odzieży,
  • źle dobrana antykoncepcja.

Jak pozbyć się pryszczy na plecach – domowe sposoby

Zła wiadomość jest taka, że krostek na plecach jest się trudniej pozbyć, jednak nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim pamiętaj aby myć je rano i wieczorem specjalnym preparatem. Dobrze jest też sięgnąć po specjalne szczotki lub myjki do pleców, które pomogą odblokować zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Stosuj na codzień specjalny żel do mycia, czyli antybakteryjny lub przeciwtrądzikowy: pomoże ci on złuszczyć skórę i nie zatka porów.
Pamiętaj także, że nie należy zbyt mocno przesuszać skóry, ponieważ krostki powrócą, a produkcja sebum się nasili. Dlatego do swojej pielęgnacji włącz także kosmetyki nawilżające i łagodzące: poprawią stan podrażnionej skóry i zapobiegną plamom czy bliznom potrądzikowym. Unikaj natomiast kosmetyków natłuszczających i z alkoholem w składzie, gdyż niepotrzebnie wysuszy skórę. W zwalczaniu trądziku warto wykorzystać zioła: kąpiel z naparem z bratka, szałwii czy rozmarynu oraz kilka kropli olejku z drzewa herbacianego pomogą zwalczać uporczywe krosty na plecach.
Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednią wentylację skóry: noś lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin; stwórz skórze dobre warunki do gojenia.

Krosty na plecach – kiedy należy iść do dermatologa?

Bywa, że domowe sposoby zwalczania krostek na plecach są nieskuteczne. Warto wówczas udać się po pomoc do dermatologa. To właśnie on zdecyduje, czy konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego. Najczęściej lekarz zaleca stosowanie preparatów działających miejscowo – w formie maści, kremów czy płynów do przemywania. Jednak jesli to również nie przyniesie oczekiwanego efektu, specjalista zapewne przepisze ci leki działające ogólnoustrojowo. W głównej mierze są to doustne antybiotyki, a w przypadku kobiet pełnoletnich czasami zaleca się doustną antykoncepcję hormonalną, ponieważ hamuje ona wpływ androgenów i ogranicza sebum oraz normalizuje gruczoły łojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *