Sól Epsom, czyli gorzka sól. Jakie ma właściwości kosmetyczne?

Gorzka sól? Tak, ona istnieje naprawdę. A do tego ma całkiem ciekawe właściwości prozdrowotne, które z powodzeniem wykorzystuje się w kosmetyce. Jak działa sól Epsom i kiedy warto po nią sięgnąć? Sprawdźmy!

Zazwyczaj, kiedy mówimy o soli, mamy na myśli smak słony. Wyjątkiem od tej reguły jest sól Epsom, nazywana solą angielską lub gorzką właśnie. Odkryło ją dopiero w XVII wieku w Anglii w pobliżu miejscowości Epsom, od której wzięła swoją nazwę. Przypomina zwykłą sól gruboziarnistą, jest biała, bezwonna i dobrze rozpuszcza się w wodzie. To, co odróżnia ją od zwykłe soli, to właśnie gorzki smak.

Co zawiera gorzka sól Epsom?

Sól Epsom pod względem chemicznym to siarczan magnezu, a więc nietrudno się domyślić, że zawiera dużo tych cennych dla zdrowia i urody pierwiastków. Dzięki sporej zawartości siarki, magnezu oraz miedzi sól Epsom korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie naszej skóry, ale też całego organizmu, dlatego warto stosować ją w domowej pielęgnacji. Włączenie gorzkiej soli do codziennych rytuałów to nic trudnego (choćby pod postacią peelingu), a może przynieść wiele korzyści, które wynikają bezpośrednio z właściwości tego składnika.

Działanie prozdrowotne soli Epsom

Gorzka sól Epsom może zaskoczyć swoimi właściwościami nie jedną osobę. Przede wszystkim jest to składnik oczyszczający i odtruwający – wspomaga m.in. oczyszczanie organizmu z metali ciężkich. Oprócz tego działa kojąco na układ nerwowy, relaksuje i regeneruje dzięki odpowiednio dużej zawartości magnezu. Siarka natomiast wspomaga leczenie artretyzmu i zmniejsza zapalenie stawów. Znane i udokumentowane jest też działanie przeciwbólowe soli Epsom, więc często wykorzystywana jest do kąpieli mających ukoić mięśnie oraz stawy.

Sól Epsom – właściwości kosmetyczne

Nie wiesz, po co miałabyś wykorzystywać sól Epsom w pielęgnacji swojej skóry? Oto kilka najważniejszych właściwości kosmetycznych tego składnika.

1. Ma działania relaksujące

Kąpiel z dodatkiem soli Epsom lub okłady solankowe to doskonały sposób na ukojenie, relaks po ciężkim dniu lub intensywnym wysiłku, a nawet odstresowanie. Magnez zawarty w gorzkiej soli rozkurcza i regeneruje mięśnie.

2. Działa przeciwłupieżowo

Sól Epsom świetnie działa również na włosy. Wykorzystywana jest do walki z łupieżem, ponieważ zmniejsza łojotok i ma właściwości przeciwgrzybicze. Zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy, ale też oczyszcza skórę głowy i włosy z zanieczyszczeń. Roztwór gorzkiej soli dodany do szamponu lub odżywki jest więc świetnym dodatkiem antyłupieżowym.

3. Zmniejsza łojotok i trądzik

Zastosować ten składnik warto też na skórę. Jako że zmniejsza łojotok, jest polecana też do pielęgnacji cery tłustej. Okłady, kąpiele lub dodawanie soli Epsom do kremów to prosty sposób na zmniejszenie ilości wydzielanego się sebum, a także wyeliminowanie trądziku, bo ma ona też działanie antybakteryjne. Dzięki siarce zapobiega powstawaniu wykwitów skórnych i zmniejsza stany zapalne.

4. Wspomaga gojenie się

Warto wiedzieć też, że sól gorzka może przyspieszać gojenie się skóry. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy szukają naturalnego i skutecznego sposobu na oparzenia, podrażnienie skóry po opalaniu czy ukąszenia owadów. Wystarczy kompres z soli Epsom i problem znika. Takie okłady mogą też przyspieszać gojenie się ran, stłuczeń, siniaków i obrzęków.

5. Zmiękcza i złuszcza skórę

Gorzka sól Epsom to również świetny środek zmiękczający i złuszczający skórę, dlatego peeling z jej dodatkiem to zbawienie w przypadku suchych i pękających pięt. Już po jednym użyciu zmniejsza problem, a po kilku eliminuje go całkowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *