Wszystko, co musisz wiedzieć o wielorazowych wacikach

Zmywając makijaż najczęściej używamy w tym celu wacików. Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile ich zużywasz w ciągu miesiąca? Jeśli przyjmiemy, że jednorazowo używamy trzech, to….jest to aż 90 miesięcznie. Dużo, prawda? Na szczęście mamy teraz do wyboru świetną alternatywę, a są nimi waciki wielorazowe. W tym artykule znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć o wielorazowych płatkach kosmetycznych. 

Jeden wacik wielorazowy – Na ile starcza? 

Waciki kosmetyczne wielokrotnego użytku starczają nawet na 3 miesiące zastępując przy tym 270 jednorazowych. To o wiele mniej śmieci wyprodukowanych w ciągu roku. Jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne w duchu Zero Waste, lecz także ekonomiczne – koszt płatków wielorazowych jest niższy.

Jeden wacik – wiele możliwości 

Wielorazowych płatków kosmetycznych używamy do:

 1. Zmywania makijażu
  To właśnie do demakijażu sięgamy po płatki kosmetyczne. Teraz możesz zastąpić jednorazowe waciki, wielorazowymi.
 2. Tonizowania
  To kolejny etap pielęgnacji, w którym wielorazowe waciki zdadzą egzamin.
 3. Osuszania twarzy 
  Mogą one  zastąpić również ręczniki.

Rodzaje wielorazowych wacików 

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do asortymentu wielorazowych płatków kosmetycznych. Różnią się one ceną, wielkością, jakością, a przede wszystkim materiałem, z którego są zrobione. Najpopularniejsze są waciki:

 • bawełniane 
  Są najpopularniejsze, a zarazem najtańsze. Możemy znaleźć je w różnych kształtach i rozmiarach. Niestety już po kilku praniach widać, że nie są nowe – jednak nadal spełniają swoje funkcje.
 • bambusowe
  Są bardzo delikatne. Jeśli macie cerę naczynkową, bądź suchą to sprawdzą się u Was najlepiej.
 • poliestrowe
  Najlepiej ze wszystkich usuwają mocny makijaż, w tym produkty wodoodporne. Oprócz tego bardzo szybko schną.

Wielorazowy wacik DIY – Zrób go sama! 

Co jest potrzebne? 
Potrzebne do tego Ci będą niewielkie kawałki materiału naturalnego pochodzenia. Mogą to być ściereczki, czy kawałek starej bawełnianej bluzki. Jeśli znalazłaś już odpowiedni materiał, to połowa sukcesu już za Tobą.

Jak wykonać?
Nożyczkami wytnij ze ściereczki dowolny kształt – to będzie Twój wacik. Może być okrągły, kwadratowy, prostokątny… jaki tylko chcesz! Jeśli robisz od razu kilka wacików, to wytnij różne kształty i rozmiary. Następnie połącz ze sobą dwie części i zszyj je po brzegach. Możesz to zrobić na maszynie do szycia, ale ręcznie też się uda. Następnie poodcinaj wystające nitki i wielorazowe waciki gotowe.

Jak przechowywać wielorazowe waciki? 

Najlepiej trzymać je w jakimś zamkniętym pudełku, bądź słoiczku. Najważniejsze, by były w suchym miejscu.

Jak prać wielorazowe waciki?

Aby waciki działały w pełni, należy po każdym użyciu je wyprać. Z tego powodu polecamy ich posiadać nieco więcej. Można je uprać w pralce (w maksymalnie 60 stopniach), bądź ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *