Ciało jak spod igły! O dobroczynnym działaniu suchej igłoterapii

sucha-igloterapia.jpg

Mówisz igła i myślisz AUĆ! Igły zazwyczaj kojarzą się nam z zastrzykami, bólem i chorobami. Tymczasem te małe i kłujące przedmioty mają również zastosowanie w leczniczej terapii nazywanej suchą igłoterapią. Na czym polega i jakie daje korzyści?

Sucha igłoterapia – nie boli, a leczy

Kojarzy się z akupunkturą, jednak nią nie jest. Za jej pomocą nie wprowadza się do skóry żadnych leczniczych substancji. Niektórzy podczas zabiegu mogą odczuwać dyskomfort. A co najciekawsze, może uchronić cię przed chirurgicznymi zabiegami. Mimo to sucha igłoterapia jest coraz bardziej powszechną formą fizykoterapii. Podczas tego zabiegu wykorzystuje się jednorazowe sterylne igły. Ten cienki przedmiot nie wprowadza do ciała żadnych składników – stąd określenie sucha.

Techniki suchej igłoterapii

Są tylko dwie techniki suchej igłoterapii.

  1. Powierzchowna – stosuje się ją głównie w akupunkturze. Igłę o długości około 2,5 cm wprowadza się do tkanki podskórnej. Następnie co dwie lub trzy minuty obraca się igłą, powodujący owijanie się tkanki wokół igły. Ta technika niweluje ból miejscowy i zmniejsza wydzielanie się substancji odpowiedzialnych za powstawanie bólu. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać niewielkie szczypanie.
  2. Głęboka – wykorzystuje się ją głównie w fizjoterapii. Igły o długości od 2,5 cm do 9 cm wprowadza się w konkretne miejsca w mięśniach. Technika ta wymaga doświadczenia i wiedzy anatomicznej fizjoterapeuty.

Efekty suchej igłoterapii

Efekty suchej igłoterapii widoczne są już po trzech dniach. Miejsca, które były nakłuwane, regenerują się, powstają nowe połączenia pomiędzy neuronem ruchu a komórką mięśnia, organizm jest lepiej ukrwiony, a ból ustępuje.

Kłująca mata w leczeniu ciała

Matę pokrytą wieloma igłami i wypustkami stosuje się w terapii wieloigłowej. Zabieg z jej zastosowaniem polega na oddziaływaniu przez aktywne biologicznie punkty ciała na odpowiadające im narządy wewnętrzne. Dochodzi do podrażnień zakończeń nerwów, co wpływa na regulację nerwową i usprawnia poruszanie się. Pozytywne wyniki zapewnia również powstający w skórze, na ostrzach i między igłami prąd galwaniczny. Dzięki terapii wieloigłowej znikają bóle wszelkiego pochodzenia, skraca się czas powrotu do zdrowia po urazach różnego rodzaju, wspomagane jest leczenie wielu schorzeń, zostaje zwiększona aktywność życiowa, a jakość snu się poprawia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *