Eko pielęgnacja. Jak znaleźć dobre kosmetyki naturalne?

Cały świat zwraca się ku naturalnej pielęgnacji. Słusznie, ponieważ tylko dbając o siebie świadomie, możemy przywrócić naszej skórze naturalną równowagę. Jak zadbać o swoje piękno w zgodzie z naturą?

Dawniej nie przykładaliśmy tak dużej wagi do tego, jak dbamy o siebie. Używaliśmy tylko kosmetyków, które były dostępne, a nie było ich zbyt wiele. Ewentualnie sięgaliśmy po domowe kosmetyki, których receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dzisiaj dużo bardziej świadomie podchodzimy do kwestii dbania o siebie. Mamy więcej możliwości i więcej wiedzy na temat tego, czego potrzebują nasze włosy i skóra. I choć niektórzy nadal wybierają produkty pielęgnacyjne na oślep, to bardzo dużo ludzi sięga tylko po kosmetyki naturalne, dobrej jakości. Królować zaczyna eko pielęgnacja!

Czym jest eko pielęgnacja?

Eko pielęgnacja to nic innego jak dbanie o siebie zgodnie z naszym naturalnym rytmem i potrzebami, wykorzystując tylko naturalne składniki roślinne. Zero konserwantów, zero substancji syntetycznych, zero sztucznie wytwarzanych zamienników dla naturalnych składników kosmetycznych. Okazuje się, że bez silikonów, SLS/SLES, alkoholi, parabenów i sztucznych aromatów w kosmetykach da się żyć i dbać o siebie.

Kosmetyki naturalne

Naturalne produkty pielęgnacyjne mają wiele zalety, a wszystko dzięki bardzo przemyślanym recepturom. Producenci, którzy wpisują się ze swoimi produktami w trend eko pielęgnacji, dbają o to, żeby w składach ich kosmetyków nie było substancji syntetycznych, konserwujących i potencjalnie drażniących. Znajdziemy w nich wyłącznie naturalne oleje, ekstrakty roślinne, składniki mineralne i witaminy.

Zalety naturalnej pielęgnacji:

  • Ekologiczne kosmetyki są delikatniejsze dla naszej skóry.
  • Produkty naturalne rzadziej uczulają, nie podrażniają i nie obciążają.
  • Naturalne kosmetyki można przygotować samodzielnie.
  • Eko pielęgnacja jest skuteczniejsza, a jej efekty trwalsze.
  • Pielęgnacja naturalna jest tańsza, bo wiele kosmetyków można zrobić samemu.

Jak zacząć? Eko pielęgnacja dla początkujących

Pierwsza i najważniejsza zasada mówi, że zawsze należy czytać etykiety. I nie tylko to, co jest napisane na przodzie opakowania i pogrubione. Ważniejsze jest to, co drobnym drukiem i na odwrocie, np. pełny skład. Okazuje się bowiem, że zielone opakowanie albo przedrostek „eko”, „nature” w nazwie wcale nie gwarantują, że kosmetyk jest dobry.

Jeśli szukamy kosmetyków naturalnych, zwracajmy uwagę na:

  • skład tzw. INCI, który jest skarbnicą informacji o składnikach produktu;
  • certyfikaty, które mogą potwierdzać, że kosmetyk jest naturalny;
  • datę ważności, która nie powinna być zbyt długa, bo to oznacza użycie konserwantów.

Skład kosmetyków naturalnych

Króluje zasada: mniej znaczy więcej. Z góry możemy odrzucić te kosmetyki, które zawierają kilkadziesiąt dziwnie brzmiących składników, których nie jesteśmy w stanie rozszyfrować. Skromniejszy skład kosmetyku wcale nie oznacza gorszego działania, bo grunt to dobrej jakości, dobrze skomponowane składniki, które odpowiadają na dane potrzeby naszej skóry, włosów lub paznokci.

Naturalne kosmetyki najczęściej składają się z olejów i ekstraktów roślinnych, więc warto szukać ich w składzie. Mile widziane są również hydrolaty roślinne albo witaminy np. antyoksydacyjna witamina E, a także naturalne woski – wosk pszczeli, wosk carnauba itp.

Certyfikaty na eko kosmetykach

Kolejna ważna sprawa to certyfikowanie kosmetyków. Szanujący swoich klientów i przede wszystkim swoją markę producenci starają się o uzyskanie odpowiednich certyfikatów, które potwierdzą ich staranie o to, żeby kosmetyki były naturalne i ekologiczne.

Najpopularniejsze certyfikaty, które możemy znaleźć na produktach kosmetycznych, to m.in. EcoCert, Cosmebio, Natrue, Soil Association, BDiH, ICEA, a także organizacja BUAV, która potwierdza nietestowanie produktów na zwierzętach. Jeśli dobrze przyjrzymy się opakowaniom kosmetyków, znajdziemy na nich odpowiednie oznaczenia (oczywiście, jeśli są naturalne) – dany produkt nie musi mieć wszystkich certyfikatów, ale dobrze, jeśli ma przynajmniej jeden z nich. To gwarancja naturalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *