Jak dbać o skórę dojrzałą? Odmładzające zabiegi medycyny estetycznej 40+

Zmarszczki, utrata jędrności przez skórę i opadanie skóry to tylko niektóre oznaki starzenia się skóry. Aby je zatrzymać, można zastosować zabiegi odmładzające i rewitalizujące. Czym jeszcze charakteryzuje się skóra dojrzała? Na czym polegają zabiegi odmładzające, takie jak lifting wolumetryczny twarzy, wypełniacze zmarszczek oraz nici liftingujące i rewitalizujące?

Czym się charakteryzuje skóra dojrzała?

Skóra dojrzała to skóra, która wraz z wiekiem utraciła elastyczność, blask i stały poziom nawilżenia. Przyjmuje się, że skóra dojrzała jest właściwa kobietom i mężczyznom po 40 roku życia, ale wiek nie jest jej jedynym wyznacznikiem. Na stan skóry wpływa też jej ekspozycja na słońce, dieta, poziom stresu, genetyka i pielęgnacja.

Czym jeszcze charakteryzuje się skóra dojrzała? Zmarszczkami. Już po 25 roku życia skóra osiąga dojrzałość. Wtedy zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki mimiczne, czyli linie na czole, w kącikach oczu i w okolicach dekoltu. Zmarszczki mimiczne są konsekwencją naturalnej ekspresji twarzy, to znaczy śmiechu, płaczu i innych grymasów. Drugi typ zmarszczek to zmarszczki grawitacyjne, z którymi dla odmiany można walczyć. O ich powstawaniu decyduje zmniejszona ilość kolagenu i elastyny w skórze wywołana upływem lat. Wtedy skóra wiotczeje i w konsekwencji zaczyna „zwisać” z twarzy, a jej naturalny owal zanika.

Zabiegi odmładzające: lifting wolumetryczny twarzy

Zabieg polega na wstrzyknięciu pod skórę wypełniacza zwiększającego objętość tkanek, którym jest kwas hialuronowy lub kwas polimlekowy. Lifting wolumetryczny trwa od 30 do 60 minut. Podczas zabiegu pacjent odczuwa kłucie i uczucie rozpychania pod skórą. Atutem liftingu wolumetrycznego jest natychmiastowy efekt. Za pomocą wybranego kwasu można wygładzić zmarszczki i bruzdy oraz podnieść policzki i ujędrnić skórę. Mimo wszystko naczelnym celem, jaki osiągniemy na skutek wolumetrii, jest wymodelowanie owalu twarzy.

Efekt utrzymuje się od pół roku do dwóch lat, w zależności od mocy preparatów. Możliwe skutki uboczne to: opuchlizna, swędzenie, siniaki i przebarwienia. Przeciwwskazaniami do wolumetrii są: uczulenie na kwas hialuronowy lub polimlekowy, skóra trądzikowa, opryszczka i skłonność do bliznowców.

Zabiegi odmładzające: wypełniacze zmarszczek

Ten zabieg ma na celu przede wszystkim wygładzenie zmarszczek i wypełnienie bruzd poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego pod skórę pacjenta. Zabieg wypełniania zmarszczek trwa około 30 minut. Preparat wstrzykuje się w różne warstwy skóry w zależności od wieku i kondycji skóry.

Wypełniacze to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej dla skóry dojrzałej, ponieważ nie wymaga żadnego przygotowania, efekt widoczny jest od razu po wyjściu z gabinetu, a obrzęki i siniaki znikają już następnego dnia.

Efekt utrzymuje się od pół do półtora roku. Za przeciwwskazania do wykonania zabiegu uważa się uczulenie na kwas hialuronowy, zmiany skórne w obrębie twarzy i trądzikowe oraz opryszczkę. Zaletą zabiegu jest niewielka ingerencja w skórę. Kiedy kwas hialuronowy działa na skórę, ta ostatnia wygląda młodo oraz jest pełna blasku, wygładzona i napięta, a gdy przestaje na nią działać, ta wraca do swojego stanu sprzed zabiegu. To oznacza, że preparat nie uzależnia i nie pogarsza kondycji skóry, dlatego nie ma konieczności ciągłego powtarzania zabiegu (ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobić).

Zabiegi odmładzające: nici liftingujące i rewitalizujące

Nici liftingujące bywają nazywane liftingiem bez skalpela ze względu na swój przebieg. Mianowicie podczas zabiegu pacjent jest poddawany znieczuleniu, a następnie lekarz wprowadza pod skórę cienką igłę z nicią, która zostaje umieszczona w tkance. Dzięki temu zabieg jest mało inwazyjny, a przy tym może wyraźnie podnieść wybrane partie twarzy i ciała. Jest polecany w przypadku między innymi skorygowania kształtu łuków brwiowych, wymodelowania żuchwy, poprawienia wyglądu szyi i dekoltu, ujędrnienia biustu oraz zlikwidowania rozstępów.

Wprowadzenie nici liftingujących trwa od 15 do 60 minut. Pełen efekt jest widoczny po miesiącu od zabiegu. Tyle czasu potrzebują nici na pobudzenie produkcji kolagenu i nawilżenie tkanki podskórnej. Efekt utrzymuje się od roku do półtora.

Po zabiegu należy ograniczyć mimikę twarzy i odpoczynek na brzuchu lub na boku, aby zapobiec przemieszczeniu się nici. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby psychiczne, epilepsja, stosowanie antykoagulantów, zaburzenia krzepliwości krwi i stany zapalne skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *