Jak działa gliceryna w kosmetykach? Rola glicerolu w pielęgnacji skóry i włosów

Gliceryna jest powszechnie stosowana przy produkcji kosmetyków, ponieważ nie tylko poprawia ich konsystencję i przedłuża trwałość, lecz także ma właściwości nawilżające i regenerujące. Jak działa gliceryna w kosmetykach, to znaczy jakie ma właściwości i zastosowanie kosmetyczne? Jak stosować glicerynę?

Gliceryna ‒ właściwości i rodzaje

Gliceryna (glicerol, alkohol trójwodorotlenowy) powstaje jako produkt uboczny przy produkcji mydła. Jest gęstą, bezbarwną i bezzapachową cieczą o słodkim smaku, która łatwo rozpuszcza się w wodzie i alkoholu.

Wyróżniamy dwa rodzaje gliceryny: naturalną i syntetyczną. Gliceryna naturalna powstaje poprzez zmydlenie tłuszczu roślinnego, a syntetyczna ‒ z propylenu, to znaczy gazowego węglowodanu pozyskiwanego z benzyny. Gliceryna syntetyczna jest stosowana częściej, ale działa na organizm jak naturalna. Sposób pozyskania gliceryny ma znaczenie jedynie dla osób, które z założenia nie korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego. Rada dla Was: zrezygnujcie z kosmetyku, który zawiera Glycerin (glicerynę syntetyczną) na rzecz preparatu z dodatkiem Glycerin vegetal (gliceryny naturalnej).

Gliceryna ‒ właściwości kosmetyczne

Gliceryna nie rozpuszcza się w tłuszczach, ale stanowi dla nich dogodny rozpuszczalnik, dlatego jest dodawana do kremów i pomadek. Ponadto neutralizuje wysuszające właściwości alkoholu etylowego i zapobiega wysychaniu kosmetyków. Wspomaga proces konserwacji poprzez ograniczenie aktywności wody ‒ pożywki dla drobnoustrojów. Gliceryna ma małe cząsteczki, które ułatwiają jej przenikanie w głąb naskórka i transportowanie substancji odżywczych do skóry.

Właściwości gliceryny zależą od jej stężenia w kosmetyku: jeżeli wynosi od 5 do 15 procent, nadaje mu właściwości nawilżające, a jeśli ponad 25 procent ‒ odkażające i wysuszające. Ale uwaga: gliceryna w wysokim stężeniu nałożona na skórę w dużej ilości stanowi barierę dla wody, co oznacza, że uniemożliwia pobieranie jej z zewnątrz.

Gliceryna ‒ zastosowanie kosmetyczne

Gliceryna jest dodawana do kremów nawilżających do twarzy i ciała, ponieważ ma zdolność gromadzenia i wiązania wody w naskórku, co zapewnia skórze długotrwałe nawilżenie, elastyczność i gładkość. Jako składnik kremów do rąk i stóp zmiękcza suchą, zrogowaciałą skórę, a stosowana w kremach do cery dojrzałej wygładza zmarszczki i stymuluje odnowę skóry. Gliceryna stanowi bazę dla kremów ochronnych, ponieważ zabezpiecza skórę przed niszczącym działaniem mrozu i wiatru. Z kolei w kosmetykach do włosów wzmacnia cebulki, opóźnia wypadanie kosmyków i regeneruje rozdwojone końcówki.

Jak stosować glicerynę?

Można stosować gotowe produkty z gliceryną lub zaopatrzyć się w glicerynę w czystej postaci, aby samodzielnie przygotować z niej kosmetyk. W ten sposób możemy stworzyć własną maskę do włosów lub bazę pod cienie do powiek. Gliceryna rzadko uczula, dlatego nadaje się do każdego rodzaju skóry, nawet do cery atopowej. Z kolei aby zastosować glicerynę na włosy, należy dodać kilka kropli tej substancji do odżywki lub maski. W ten sposób nawilżymy włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *