Jak poprawić owal twarzy? Nici liftingujące, ultradźwięki, peptydy, lakier frakcyjny i makijaż

Z wiekiem zmienia się naturalny owal twarzy: pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, obniżają się kąciki ust, zwęża się czerwień warg oraz zanika tkanka tłuszczowa na skroniach i policzkach. Wszystko to powoduje odwrócenie proporcji twarzy i przeniesienie punktu ciężkości w dół. Jak poprawić owal twarzy? Na czym polegają zabiegi poprawiające owal twarzy, takie jak nici liftingujące, ultradźwięki, peptydy i lakier frakcyjny? Jak wykonać makijaż poprawiający owal twarzy?

Zabiegi poprawiające owal twarzy: nici liftingujące

Nici liftingujące to rusztowania służące do podwieszania skóry. Wiele z nich ma specjalne haczyki, którymi zaczepiają się o powięzi podskórne i w efekcie podnoszą owal twarzy. Mamy do wyboru nici wchłaniające się (hialuronowe po 12-18 miesiącach i PDO ‒ po 9) i takie, które pozostają w skórze na stałe (ale mogą powodować powikłania).

Nici hialuronowe
Po znieczuleniu skóry lekarz robi nakłucie z boku twarzy i wprowadza przez nie mikrokaniulę, czyli tępo zakończoną, giętką igłę, przez którą podaje preparat kwasu hialuronowego. Mikrokaniula umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób jak najbardziej bezpieczny i bez ryzyka siniaków. Zabieg jest bezbolesny, a jedyne, co może odczuwać pacjent, to niewielkie rozpieranie. W ten sam sposób lekarz wprowadza preparat po drugiej stronie twarzy.

Efekt jest natychmiastowy: „chomiki‟ się zmniejszają, bruzdy nosowo-wargowe się spłycają, a policzki się podnoszą. Nawet oczy wyglądają młodziej. Zabieg kończy się delikatnym masażem policzków, który rozprowadza kwas hialuronowy. Po zabiegu należy spożywać duże ilości płynów i przez 2 tygodnie unikać wysokich temperatur.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: ultradźwięki

To jedna z metod termoliftingu, który polega na podgrzewaniu tkanek na różnych głębokościach pod naskórkiem. Ten kontrolowany efekt termiczny jest silnym bodźcem do przebudowy tkanki podporowej skóry. Najpierw dochodzi do naciągnięcia włókien kolagenowych, a następnie do wytworzenia nowych włókien w miejsce uszkodzonych i mniej elastycznych. Dodatkowy efekt wynika z obkurczenia komórek tłuszczowych, co skutkuje zlikwidowaniem „chomików” i drugiego podbródka.

Ultraformer III
Urządzenie wykorzystuje zogniskowaną wysokoenergetyczną falę ultradźwiękową. Ponieważ kierowanie ultradźwięków w kość żuchwy powoduje ból, warto zażyć tabletkę przeciwbólową (poza tym skóra jest znieczulana kremem). Zabieg polega na wielokrotnym przykładaniu końcówki emitującej ultradźwięki, które podgrzewają tkanki najpierw na głębokości 3 mm, a potem 1,5 mm. Tuż po zabiegu pojawia się niewielkie zaczerwienienie i nieznaczny obrzęk. Efekt pojedynczego zabiegu staje się widoczny stopniowo – najpierw znikają „chomiki” i drugi podbródek, a po około 10 tygodniach owal twarzy jest wyraźnie odmłodzony.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: peptydy

Peptydy to organiczne związki, które powstają w wyniku biosyntezy białek. Są zbudowane z kilku aminokwasów i tworzą łańcuchy proteinowe. W zależności od ustawienia sekwencji aminokwasów w łańcuchu, peptydy mogą w różny sposób działać na skórę. Naukowcy opracowali metody otrzymywania peptydów, które w przeciwieństwie do białek mogą wnikać w głąb skóry. Niektóre stymulują fibroblasty do produkcji włókien podporowych skóry, a tym samym sprzyjają spłyceniu bruzd i zmarszczek, inne rozluźniają mięśnie odpowiedzialne za powstawanie na twarzy zmarszczek mimicznych, jeszcze inne są nośnikami składników aktywnych zawartych w kosmetykach.

Zastrzyk energii
To zabieg z wykorzystaniem kosmetyków zawierających między innymi tripeptyd (Palmitoyl Tripeptide-5), który zwiększa produkcję kolagenu, w tym kolagenu rodzaju III. Ten ostatni jest nazywany kolagenem młodości, a jego ilość gwałtownie maleje z wiekiem. Po oczyszczeniu skóry i wykonaniu peelingu kwasem migdałowym na skórę najpierw nanosi się serum z dodatkiem tripeptydu, a następnie wykonuje się kilkunastominutowy masaż multiaktywnym kremem energetyzującym; szczególną uwagę poświęca się mięśniom dolnych partii twarzy.

Aby składniki aktywne kosmetyków lepiej przeniknęły w głąb skóry, za pomocą pędzla i zgodnie z przebiegiem mięśni aplikuje się gipsową maskę termoaktywną, która zastyga na twarzy, a tym samym utrwala ułożenie mięśni.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: laser frakcyjny

Laseroterapia frakcyjna to jedna z najskuteczniejszych metod walki z oznakami starzenia się i niedoskonałościami skóry, a technika frakcjonowania zapewnia jej szybką regenerację. Lasery frakcyjne mogą służyć do ablacji, czyli głębokiego złuszczania skóry, oraz owocować odnowieniem naskórka, wypełnieniem blizn i usunięciem przebarwień. Z kolei działanie lasera nieablacyjnego polega na wytworzeniu tysięcy kontrolowanych mikrouszkodzeń w strukturze skóry bez naruszenia naskórka. To wspomaga powstawanie nowego kolagenu oraz kurczenie i napięcie tkanki.

Clear Lift
Ten zabieg wykorzystuje technikę frakcyjną, która nie powoduje ablacji skóry, czyli przerwania ciągłości naskórka. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny i nie wymaga szczególnych przygotowań. Głowica lasera jest wyposażona w kilka końcówek, które zmienia się podczas zabiegu: pierwsza umożliwia laserowi przenikanie nawet do warstwy siateczkowatej skóry właściwej, a kolejne sprawiają, że laser działa coraz płycej. Podczas przesuwania głowic tuż przy skórze pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucia.

Po zabiegu skóra nieznacznie piecze i jest zaczerwieniona. Przez kilka pierwszych dni intensywnie wchłonia kosmetyki, dlatego wymaga gruntownego nawilżania, natłuszczania i zabezpieczenia przed słońcem. Efekty zabiegu w postaci zagęszczenia skóry i skorygowania jej owalu pojawiają się stopniowo w ciągu 1-2 miesięcy.

Jak wykonać makijaż poprawiający owal twarzy?

Sztuka makijażu ma na celu ukrycie mankamentów urody i podkreślenie jej atutów w niewidoczny dla oka sposób.

Aby przyciemniać i rozjaśniać poszczególne partie twarzy, należy sięgać po kosmetyki tylko o jeden odcień ciemniejsze lub jaśniejsze. Ponieważ każda firma kosmetyczna stosuje inną numerację odcieni, warto wybierać podkłady tej samej marki.

Należy zaopatrzyć się w podkłady w dwóch odcieniach: o ton jaśniejszy i o ton ciemniejszy od naturalnego koloru skóry. Podkład jaśniejszy służy do podkreślania atutów urody, a ciemniejszy ‒ do ukrywania jej mankamentów. Aplikujemy je w zależności od kształtu twarzy:

  • Twarz okrągła (najszersza na wysokości nozdrzy) ‒ ciemniejszy podkład nanosimy na boczne części policzków. Zaczynamy od brody, w miejscu, w którym policzki się rozszerzają, i ciągniemy delikatną smugę wzdłuż owalu, jeżeli jest taka potrzeba, nawet do wysokości uszu.
  • Twarz podłużna ‒ aplikujemy jasny podkład szeroką, zaokrągloną smugą na dół policzków i na boki czoła, o ile nie mamy grzywki. Jasny kolor nada podłużnej twarzy promienny wyraz.
  • Twarz trójkątna ‒ ponieważ jej dolna część jest zbyt drobna w stosunku do części górnej, rozprowadzamy jasny podkład łukiem na policzkach. Startujemy nieco poniżej linii ust, a finiszujemy na wysokości nozdrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *