Na czym polega zabieg wyszczuplający? Lipoliza chemiczna, lipoliza laserowa i ultradźwięki

Zabiegi wyszczuplające nie są wykonywane w celach odchudzających; zanim zdecydujemy się na jeden z nich, musimy sami pozbyć się nadwagi. Wobec tego czemu służą zabiegi wyszczuplające? Na czym polega(ją) lipoliza chemiczna, lipoliza laserowa i ultradźwięki?

Na czym polega zabieg wyszczuplający?

Zabieg wyszczuplający służy modelowaniu sylwetki. Żaden z nich nie sprawi, że w kilkanaście minut uzyskamy idealną sylwetkę. Starania lekarzy muszą być wsparte zarówno dietą, jak i ćwiczeniami. Modelowanie sylwetki polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. Aby efekty zabiegu były możliwie najbardziej satysfakcjonujące, lekarze zalecają przejść na dietę niskotłuszczową 2-3 tygodnie wcześniej. Dobrym rozwiązaniem będzie masaż klasyczny lub limfatyczny, który rozluźni tkankę tłuszczową. Dzięki temu organizm łatwiej się jej pozbędzie.

Przed zabiegiem wyszczuplającym należy wykonać podstawowe badania lekarskie i odpowiednio wcześniej zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ponadto niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastykiem.

Nowoczesne zabiegi wyszczuplające

Na czym polega lipoliza chemiczna?

Lipoliza chemiczna (inaczej igłowa) to zabieg mało inwazyjny. Jest stosowana w celu korygowania głównie kształtu twarzy i podbródka, ale też większych obszarów ciała, takich jak biodra, pośladki i uda. Zabieg polega na ostrzykiwaniu wybranych partii ciała aktywną substancją otrzymywaną z soi – fosfatydylocholiną, która działa na powierzchnię komórki tłuszczowej jak rozpuszczalnik.

Przed zabiegiem lekarz zaznacza miejsca, które zostaną poddane modelowaniu. Następnie za pomocą cieniutkich igieł wprowadza preparat pod skórę. Nie ma potrzeby znieczulania pacjenta, ale na życzenie może być znieczulony miejscowo. Lipoliza chemiczna trwa około 10-30 minut. Warto przeprowadzić 2-4 zabiegi w odstępie 6-8 tygodni. Po lipolizie chemicznej skóra może być przez kilka dni wrażliwa oraz zaczerwieniona i obrzęknięta w miejscu wkłucia igły. Powrót do pełnej sprawności następuje po 7 dniach, ale przez 2-3 tygodnie należy unikać opalania.

Lipoliza chemiczna nie powinna być wykonywana u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, a także osób chorych na cukrzycę, otyłych, z zaburzeniami naczyniowymi, immunologicznymi i krzepnięcia krwi oraz uszkodzeniami wątroby i nerek.

Na czym polega lipoliza laserowa?

Lipoliza laserowa to bezpieczna technika laserowego usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Polega na wprowadzeniu pod skórę światła lasera, które rozbija błonę komórki tłuszczowej i powoduje jej rozpad. Zabieg może być wykonywany na ramiona, biodra, uda, brzuch, talię, pośladki, kolana i łydki. Najlepsze efekty osiąga się, gdy grubość tkanki tłuszczowej nie przekracza 5 centymetrów. Rozbicie komórek tłuszczowych jest nieodwracalne, ale w razie nieprzestrzegania diety tłuszcz odłoży się w innych partiach ciała. Energia lasera poprawia stan obwisłej i nierównej skóry, która staje się jędrniejsza i gładsza.

Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Lipoliza laserowa trwa od 40 minut do 2 godzin, w zależności od obszaru skóry. Skóra potrzebuje około 3-4 dni na to, aby minimalne nacięcia skóry, które zostały wykonane, zagoiły się. Przez maksymalnie tydzień po zabiegu skóra jest wrażliwa, a przez 2 tygodnie może utrzymywać się lekkie zasinienie i niewielki obrzęk na skórze. Po 14 dniach następuje powrót do normalnego życia, ale w tym czasie należy nosić elastyczne ubranie, które kształtuje sylwetkę.

Przeciwwskazania do lipolizy laserowej to: znaczna otyłość, zaburzenia naczyniowe, immunologiczne i krzepnięcia krwi, uszkodzenia wątroby i nerek, choroby naczyń, serca, wątroby i nerek oraz cukrzyca.

Na czym polegają ultradźwięki?

Ultradźwięki mają na celu bezbolesne rozbijanie komórek tłuszczowych. Zabieg polega na usunięciu tkanki tłuszczowej bez naruszenia narządów, naczyń krwionośnych i nerwów. Składa się z dwóch etapów: zniszczenia komórek tłuszczowych i drenażu limfatycznego. Pierwszy etap zakłada przyłożenie do wybranej partii ciała specjalnej głowicy, która po uruchomieniu przesyła wiązkę ultradźwiękową o wysokiej intensywności w głąb ciała. Z pękniętych komórek tłuszczowych uwalnia się tłuszcz, który przenika do przestrzeni międzykomórkowej.

W drugim etapie zabiegu lekarz stosuje sześć głowic ultradźwiękowych, które pracują sekwencyjnie. W efekcie nagromadzony tłuszcz zostaje szybciej usunięty z organizmu.

Zabieg ultradźwiękami nie wymaga znieczulenia i trwa 15-40 minut. Podrażnienia goją się przez 1 dzień, a przez 2-3 dni skóra jest nadwrażliwa. Po tygodniu pacjent wraca do pełnej sprawności. Skutków ubocznych nie odnotowano.

Za przeciwwskazania do zabiegu ultradźwiękami uważa się ciążę, choroby nowotworowe, zakrzepowe zapalenie żył, hemofilię, łuszczycę, ostre stany zapalne oraz wszczepione metalowe implanty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *