Pielęgnacja włosów wiosną i latem – sprawdź, czego potrzebują by być zdrowe i piękne

Na słońce i piękne, ciepłe dni czeka każdy. Poziom witaminy D wzrasta, a my czujemy energię, moc i szczęście. Cieszymy się słońcem i pogodą i nie zauważamy, ze w gorące dni naszym włosom jest daleko do szczęścia – zaczynają słabnąć, wysuszać się, matowieć i wypadać, a nawet – w ekstremalnych przypadkach – po prostu kruszyć. Podpowiadamy, jak zadbać o włosy w dwie najbardziej gorące pory roku.

 Pielęgnacja włosów wiosną – co im szkodzi?

Wiosną włosy narażone są na tzw. wzmożone wypadanie włosów. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych w naszym ciele – organizm przygotowuje się do zmiany temperatur i trybu życia, a gospodarka hormonalna ulega zmianie. Włosy znoszą to na swój – niekorzystny dla nas sposób – ich kondycja słabnie i często wypadają w nadmiarze. Czekają na większą dawkę witamin i minerałów, ponieważ zima również znacznie je osłabiła.

Jak dbać o włosy wiosną?

  • Wzmocnij ich cebulki, sięgając po naturalne olejki do olejowania włosów – to jedna z najlepszych kuracji na osłabione włosy.
  • Zrób test na porowatość włosów – dostępny jest on na wielu stronach internetowych; dzięki temu przekonasz się, czy włosy po zimie bardzo osłabły i czy nie zwiększyła się ich porowatość (to oznaczałoby, ze włosy zaczynają niszczeć).
  • Jeśli włosy zbyt szybko przeciążają się od stosowanych zazwyczaj odzywek lub balsamów – oznacza to, ze stały się cieńsze i osłabły – warto wówczas sięgnąć po delikatniejsze odżywki np. te w piance lub w sprayu (mgiełce).
  • Po zimie skóra głowy może być nieco rozregulowana: jeśli zauważasz, ze szybciej się przetłuszcza i częściej niż dotychczas musisz myć włosy – oznacza to, że potrzebuje oczyszczenia. Warto sięgnąć wówczas po naturalne olejki, peeling skóry głowy lub micelarny szampon do włosów.
  • Włosy po zimie często bywają przesuszone na końcach – w takiej sytuacji pomoże im intensywne olejowanie włosów – rób je minimum dwa razy w tygodniu, a pasma szybko odzyskają kondycje, zdrowie i blask.
  • Aby nie zaszkodzić włosom w wiosenny czas przemian – staraj się nie męczyć ich dodatkowo silnymi, obfitującymi w alkohole i parabeny środkami do stylizacji włosów, a podczas suszenia nie używaj gorącego powietrza, lecz chłodny lub letni nawiew (maksymalna temperatura suszenia, „akceptowana” przez włosy to 60°C). Im wyżej, tym robi się groźniej.
  • Wiosenne osłabienie włosów sprawia, ze potrzebują one delikatności, dlatego podczas pielęgnacji sięgaj po grzebień z szerokim rozstawem zębów (najlepiej drewniany, ponieważ plastikowe często elektryzują włosy), a podczas wycierania ich w ręcznik delikatnie wyciskaj z nich nadmiar wody – nigdy nie trzyj.
  • Wiosną dobrze jest trochę wspomóc włosy od wewnątrz: napary z pokrzywy, skrzypu i lukrecji wzmacniają włosy dostarczając im szeregu witamin i minerałów

 Pielęgnacja włosów latem – co im szkodzi?

Lato to czas wypoczynku i relaksu, ale niestety nie dla naszych włosów. Mocne słońce i słona woda to dla włosów podwójna apokalipsa. Nie tylko dlatego, ze mokre włosy szybciej się przesuszają na słońcu. Gdy jesteśmy nad wodą, skupia ona promienie słoneczne (oraz szkodliwe promieniowanie UV) działając jak soczewka: dlatego pasma wysychają w rekordowym tempie. Sól zawarta w wodzie morskiej zaburza barierę lipidową skóry i wżera się we włosy – przez to pasma tracą ochronę i niszczeją znacznie bardziej.

Jak dbać o włosy latem?

  • Chroń włosy przed słońcem – idealne do tego beda naturalne olejki, które tworzą na powierzchni pasm mikroskopijny filtr chroniący przed słońcem, promieniowaniem UV, toksynami i zanieczyszczeniami z powietrza.
  • Stosuj ochronne termo odżywki o dobrym składzie.
  • Unikaj kosmetyków, które mogłyby dodatkowo wysuszyć włosy – zrezygnuj z tych, które mają ciężkie silikony i złe alkohole w składzie (zalicza się tu większość środków do stylizacji włosów).
  • Stosuj naturalne maski i olejki do włosów, które zadziałają na skórę głowy i cebulki sprawiając, że te nie zaczną wysychać i obkurczać się zbyt mocno (grozi to wypadaniem włosów).
  • Do ostatniego płukania włosów stosuj wzmacniające napary ziołowe, które domykają łuski włosów, wygładzają i równoważą pH na powierzchni skóry głowy.
  • Latem warto również chronić skórę głowy – kapelusz, chustka lub dżokejka to absolutne must have.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *