Przyjazne dla skóry i włosów naturalne substancje, których nie należy ignorować 

Naturalne kosmetyki to wciąż jedne z popularniejszych. Dlaczego? Ponieważ są… naturalne, a zatem bezpieczne, skuteczne i zapewniają doskonały efekt a w dodatku można je łączyć ze sobą tworząc za każdym razem inną świetną miksturę kosmetyczną. Chcesz stworzyć w swym domu małą manufakturę kosmetyczną? Sprawdź, które produkty masz już w swojej kuchni. 

1. Naturalne olejki (kokosowy, arganowy, jojoba, shea)

Naturalnych olejków i ich stężonej formy, czyli maseł jest tak wiele, że można by wydać specjalistyczną „olejową” encyklopedię – byłaby dosyć opasłym tomem.

Oleje i masła zyskały ogromna popularność na całym świecie. Wszędzie są dostępne kremy do twarzy, balsamy i odzywki do włosów z naturalnym olejkiem lub ich mieszanką, ale warto wiedzieć, ze najlepiej działają one same – czyli nie jako dodatek do drogeryjnego kosmetyku, lecz w pełni naturalny produkt.

Olejki i masła można mieszać ze sobą, lub uzupełniać wypróbowanymi już, dobrze działającymi na naszą skórę składnikami naturalnymi (ziołowe napary, hydrolaty, glinki, miód, aloes itd.). dzięki temu mamy szansę stworzyć unikalną miksturę, dopasowaną do potrzeb naszej skóry i włosów.

Jak działają na skórę i włosy naturalne oleje i masła? Przede wszystkim leczą wszelkie zmiany i podrażnienia. Ochronią prze słońcem, dymem i toksynami, uelastycznią, zapobiegną wysychaniu naskórka, zrównoważą sebum i (nawet) pomogą pozbyć się trądziku. Są wszechstronne: stosuj je jako balsam do ciała, olej do masażu, pomadkę ochronną do ust, maskę na włosy, serum na końcówki, krem do twarzy i pod oczy, oraz olejek do demakijażu.

2. Sok z aloesu

Sok z aloesu jest od dawna zaliczany do tzw. superfoods: doskonale wpływa na organizm, pobudza trawienie, detoksykuje ciało. Okazuje się, że jest on tez doskonałym kosmetykiem. Sprawdza się nie tylko jako samodzielnie nakładane na twarz serum lub tonik nawilżający i łagodzący wszelkie niekorzystne zmiany skórne, ale również jako komponent domowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Sok z aloesu jest m.in. doskonały do rozrabiania glinek kosmetycznych – będzie idealną frakcją wodną dla gęstych, wymagających rozrzedzenia substancji. Sprawdza się również jako płukanka do włosów lub wcierka w skórę głowy.

3. Siemię lniane

Siemię lniane to produkt uniwersalny, wszechstronny i nieoceniony nie tylko w pielęgnacji. To doskonały lek na niestrawność i problemy z żołądkiem – zmielone nasiona lnu są doskonałym dodatkiem do jogurtów i działają osłonowo; olej lniany jest z kolei zaliczany do jednego z najcenniejszych na świecie: ma najzdrowszy dla człowieka bilans kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6). Zaś lniany materiał, pozyskany z środkowej części łodygi oraz korzenia owej rośliny jest od stuleci ceniony za swą wytrzymałość, wysoką jakość i naturalny skład.

Siemię lniane to produkt, z którego fanki naturalnych kosmetyków pozyskują lniany, bezbarwny żel – ten zaś jest rewelacyjną maską do twarzy, włosów, ciała. Lniany żel można – podobnie jak poprzednio opisane składniki – łączyć z innymi naturalnymi substancjami, by tworzyć najwyższej jakości domowe kosmetyki. Nasionka lnu są tez doskonałym peelingiem do ciała, dłoni czy stóp, zaś mocniej stężony żel lniany to idealny kosmetyk do stylizacji włosów.

4. Płatki owsiane

Płatki owsiane zna chyba każda fanka naturalnych, domowych kosmetyków. Są one faworytami, jeśli chodzi o odżywcze kąpiele (wystarczy płatki owsiane, zmieszane np. z suszonymi kwiatami lnu) umieścić w jutowym woreczku i zanurzyć w wannie z ciepłą wodą. Owsiane płatki uwolnią do wody moc minerałów i protein, które odżywią skórę.

Płatki owsiane są też doskonałym składnikiem maseczek (najprostsza to po prosty rozrobione z wodą i zmiksowane płatki, które w formie papki nakłada się na buzie). Papkę owsianą można uzupełnić miodem, jogurtem, sokiem z aloesu, sokiem z cytryny, olejkami, mlekiem, rozgniecionym miąższem z awokado lub banana.

5. Jogurt naturalny

Dlaczego jogurt naturalny jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim stanowi idealny składnik pasujący niemal do każdej maseczki, a w dodatku sam jest doskonałym kosmetykiem: nie tylko przywrócą równowagę skórze i dba o jej kwasowość, ale również wspomaga podrażnioną skórę głowy. Nałożony na skalp pomaga zwalczyć łupież, odżywia, rewitalizuje i nabłyszcza włosy. Jeśli chcesz użyć jogurtu w celach kosmetycznych – wybieraj produkty eko lub bio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *