Sposoby na ładne stopy. Jakie akcesoria do pielęgnacji stóp wybrać?

Pielęgnacja stóp powinna być elementem codziennego rytuału pielęgnacyjnego. W przeciwnym razie narażamy stopy, które przecież przez większą część dnia kiszą się w butach, na podrażnienia, takie jak pęknięcia na piętach, odciski, otarcia, a nawet infekcje grzybicze; wszystkie one są konsekwencją braku lub niedostatecznej pielęgnacji. Aby im zapobiec, wystarczy regularnie stosować akcesoria do stóp. Jakie? Oto przegląd.

Jakie akcesoria do stóp wybrać?

Zasadniczo akcesoria do stóp dzielą się na takie, które:

  • mają na celu usuwanie zrogowaciałego naskórka (pumeks, tarka, gąbka-tarka, ścinak do pięt i pilnik elektryczny),
  • umożliwiają masaż stóp (masażer drewniany, masażer elektryczny, mata do akupresury i podnóżek odświeżający),
  • są stosowane na odciski i pęcherze (plastry na odciski, plastry na pęcherze i silikonowe nakładki).

Akcesoria do stóp: usuwanie zrogowaciałego naskórka

Największym problemem, z którym muszą zmagać się nasze stopy, jest zrogowaciały naskórek i twarde, niekiedy pękające pięty. U jego podstaw leży niewystarczająca lub nieodpowiednia pielęgnacja, noszenie obuwia, które utrudnia dostęp powietrza, i fizjologia (nadmierna suchość skóry na stopach jest konsekwencją niewielkiej liczby gruczołów tłuszczowych).

Aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, należy stosować kąpiele, maski i peelingi, a także akcesoria do stóp, takie jak:

  • Pumeks
    To akcesorium, które służy do wygładzania skóry na stopach. Jest znane i stosowane od wieków, ale obecnie odradzane ze względów higienicznych. Dlaczego? Ponieważ pumeks – zarówno naturalny, jak i syntetyczny – ma porowatą powierzchnię, w której mogą rozwijać się drobnoustroje.
    Jeżeli mimo wszystko jesteśmy przyzwyczajeni do usuwania martwego naskórka pumeksem, dbajmy o jego czystość i regularnie go dezynfekujmy. Pumeksu nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, bo w przeciwnym razie ścierany naskórek będzie narastał i rogowaciał intensywniej. To nie tylko nie rozwiąże problemu, lecz wręcz go pogłębi.
  • Tarka
    To przyrząd, który pełni podobną funkcję co pumeks, czyli służy do usuwania zrogowaciałego i twardego naskórka, szczególnie na piętach i dużych palcach. Niektóre tarki są wykonane z metalu, inne z papieru ściernego. Te pierwsze są trwalsze, ale zarazem mniej delikatne. Z kolei tarki z papieru ściernego łagodniej obchodzą się ze skórą i mają na celu nie tylko usuwanie martwego naskórka, lecz także wygładzanie skóry. Właśnie z tego powodu są dwustronne, a przynajmniej zazwyczaj, to znaczy grubo- i drobnoziarniste. Je również należy stosować maksymalnie raz w tygodniu.
  • Gąbka-tarka
    Jej działanie przypomina działanie klasycznej tarki, z tym że gąbka-tarka jest łatwiejsza w użyciu. Ze względu na swoją elastyczność bez problemu ściera naskórek w miejscach trudno dostępnych, na przykład pod palcami. Ponadto nie podrażnia skóry ani suchej, ani mokrej, bo może być stosowana w obu przypadkach.
  • Ścinak do pięt
    To akcesorium do stóp zostało wyposażone w niewielką żyletkę, która umożliwia ścinanie twardego naskórka, przede wszystkim z pięt. Używanie ścinaka do pięt wymaga wprawy, ponieważ bez niej łatwo uszkodzić sobie skórę. Najlepiej go stosować po dokładnym wymoczeniu stóp. Narzędzie wymaga częstej dezynfekcji i regularnej wymiany żyletek.
  • Pilnik elektryczny
    Ten nowoczesny przyrząd ułatwia ścieranie martwego naskórka, a tym samym wygładzanie stóp. Dzięki bateriom pilnik elektryczny wykonuje całą pracę za nas: obrotowe części dokładnie ścierają zrogowaciałe miejsca na stopach w wybranym przez nas tempie. Pilnik elektryczny ma zazwyczaj 2-3 prędkości, dzięki czemu skutecznie wygładza zarówno mniejsze, jak i większe stwardnienia.

Akcesoria do stóp: masaż stóp

Aby odciążyć i zrelaksować stopy, warto od czasu do czasu je wymasować. Masaż stóp to dobre rozwiązanie także w przypadku kłopotów reumatologicznych i zwyrodnieniowych. Jak to działa? Masaż stóp stymuluje receptory, które znajdują się na stopach, pobudza krążenie i obniża napięcie mięśniowe, a tym samym ułatwia odprężenie zmęczonym stopom.

  • Masażer drewniany
    To ruchome wałki o różnej fakturze wykonane z drewna z mniejszymi lub większymi wypustkami. Jak działają? Wystarczy oprzeć na nich stopy oraz miarowo przesuwać w przód i w tył. Taki masaż można wykonywać profilaktycznie kilka razy dziennie przez 5-20 minut i ilekroć czujemy, że nasze stopy są obolałe po całym dniu.
  • Masażer elektryczny
    Przynosi ulgę stopom zmęczonym całodniową aktywnością. Umożliwia nie tylko masaż, lecz także kąpiel. Urządzenie jest wyposażone w rolki masujące z wypustkami. Dodatkowo niektóre modele mają funkcję masażu bąbelkowego, wibrowania lub pobudzania krążenia za pomocą promieniowania podczerwonego. Masażer elektryczny jest stabilny i bezpieczny.
  • Mata do akupresury
    Akupresura to metoda pobudzania i stymulowania receptorów. Na stopach występuje ich bardzo wiele, a uciskanie ich łagodzi ból, zmniejsza dolegliwości chorobowe, a tym samym poprawia samopoczucie. Maty do akupresury to gumowe lub plastikowe dywaniki z wypustkami. Chodzenie po nich masuje i stymuluje mięśnie stóp.
  • Podnóżek odświeżający
    W przypadku obrzęków stóp spowodowanych długotrwałym staniem lub siedzeniem, nadwagą oraz innymi dolegliwościami, które utrudniają odpływ krwi z nóg, warto zaopatrzyć się w podnóżek odświeżający. Takie akcesorium umożliwia trzymanie nóg wyżej, nawet w pracy, co zapobiega opuchliźnie stóp. Podnóżek odświeżający ma otwory wentylacyjne zapewniające stopom dostęp powietrza oraz umożliwiające nam regulację wysokości i kąta oparcia. Podnóżek odświeżający docenią wszyscy, którzy spędzają długie godziny za biurkiem.

Akcesoria do stóp na odciski i pęcherze

Skóra na stopach, czyli tak zwana podeszwa, jest znacznie grubsza od skóry na innych częściach ciała. Regularny ucisk i tarcie niewygodnego buta sprawiają, że grubieje jeszcze bardziej i tworzą się na niej odciski. Aby pozbyć się tych bolesnych zmian, warto zastosować specjalne plastry lub wkładki. Plastry przyspieszą gojenie się otarć spowodowanych noszeniem niewygodnych butów, a specjalne nakładki osłonią skórę, a tym samym zapobiegną otarciom.

  • Plastry na odciski
    To akcesoria, które można kupić w każdej aptece i drogerii. Są wykonane z miękkiej pianki lub innego tworzywa. Otwór w środku plastra otacza odcisk i dzięki temu zapobiega bezpośredniemu uciskaniu go przez but. Niektóre plastry na odciski mają działanie zmiękczające, bo dzięki nasączeniu kwasem salicylowym lub inną substancją ułatwiają usunięcie odcisków.
  • Plastry na pęcherze
    Niewygodne buty ocierają skórę stóp, która w konsekwencji rozwarstwia się. Pęcherz, który powstaje, jest wypełniony płynem surowiczym. Nie wolno go przebijać. Aby szybko zniknął i żeby miejsce po nim się zagoiło, należy zakleić go plastrem, który zakrywa i osusza ranę oraz przyspiesza regenerację naskórka. Ponadto plastry na pęcherze chronią podrażnione miejsce przed kolejnymi urazami.
  • Silikonowe nakładki
    Zapobiegają otarciom, ponieważ chronią skórę w miejscach najbardziej narażonych na urazy, czyli na piętach i palcach. Silikonowe nakładki można przykleić do obuwia, które dzięki temu będą pełnić funkcję warstwy ochronnej między skórą a obuwiem. Niektóre nakładki silikonowe zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie, a co za tym idzie – powstawaniu otarć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *