Szczotkowanie ciała na sucho – jak prawidłowo wykonać masaż i jaką szczotkę wybrać

Szczotkowanie ciała na sucho to metoda wywodząca się z Azji. Kiedyś wykonywano go za pomocą wysuszonych traw, dzisiaj natomiast używa się do tego szczotki z naturalnym włosiem roślinnym, a czasem zwierzęcym. Taki masaż i peeling w jednym przynosi szereg korzyści naszemu ciału, choć z początku może być nieco bolesny. Dzięki szczotkowaniu nasza skóra stanie się jędrniejsza, wygładzona, a cellulit będzie mniej widoczny. Sprawdziliśmy więc, jak prawidłowo wykonać ten masaż w domowym zaciszu!

Jaką szczotkę wybrać?

Na rynku pojawiło się bardzo wiele szczotek przeznaczonych do szczotkowania na sucho. Jak więc wybrać tę najlepszą? Kieruj się kilkoma zasadami:

  • Wybierz szczotkę drewnianą z włosiem naturalnym, nie syntetycznym!
  • Może być zwierzęce lub roślinne włosie – to zależy od Twoich preferencji. Zwierzęca najczęściej wykonana jest z włosia dzika. Roślinna jest nieco delikatniejsza i odpowiednia dla wegan. Najczęściej wykonana jest z włókien agawy lub kokosa.
  • Istotna jest długość włosa – im krótsze, tym bardziej intensywny masaż. Na początek radzimy wybrać włosie o długości 3 centymetrów.
  • Szczotka na rączce czy z zapięciem na nadgarstek? Przetestuj w sklepie i wybierz taką, którą lepiej Ci operować.

Jak prawidłowo wykonać masaż? 

Najbardziej istotny jest kierunek: zawsze ku sercu. Jest to zgodne z przepływem limfy w naszym ciele. Poprawi to ukrwienie i pomoże oczyścić ciało z toksyn. Oznacza to, że zaczynamy od stóp, to kierujemy się ku górze. Jeśli chodzi o ręce, to zaczynamy od opuszków dłoni i kierujemy się do środka. Jeśli chodzi o technikę, to wykonujemy długie i regularne ruchy (w od dołu do góry). Należy zacząć od delikatnego głaskania i stopniowo masować mocniej i zwiększać nacisk. Daną partię ciała również kończymy delikatnym głaskaniem. Mówi się, że każdą część ciała powinniśmy masować od pięciu do siedmiu razy. Gdy skończymy masować jedną nogę, to zaczynamy drugą. Jeśli chodzi o pośladki i brzuch, to tutaj możemy wykonywać koliste ruchy. Pamiętaj, że najważniejszy jest twój komfort i bezpieczeństwo. To ty ustalasz siłę nacisku.

Czy masujemy całe ciało?

Radzimy ominąć okolice szyi, dekoltu i biustu, ponieważ skóra w tym obszarach jest niezwykle delikatna. Oczywiście możesz spróbować, jednak tutaj zalecamy szczególną delikatność i ostrożność.

Jak często wykonywać szczotkowanie na sucho?

Możesz robić to nawet codziennie! Zalecane jest minimum trzy razy w tygodniu, aby efekty były optymalne. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność. Niech to stanie się Twoim rytuałem np.: przed kąpielą. Twoja skóra Ci za to podziękuje, a pierwsze efekty zobaczysz już po tygodniu. Na początku masaż trwa około 10 minut, lecz przy odrobinie wprawy, jego czas skraca się nawet do pięciu minut!

Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • rany, stany zapalne i świeże blizny,
  • nowotwory,
  • żylaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *