Włosy w złym stanie? Sprawdź, czego nie lubią w pielęgnacji

Włosy suche i matowe, przetłuszczające się i z łupieżem, albo takie, które się łamią i wypadają, lub mają rozdwajające się końcówki ‒ to ostatnia rzecz, jaką chcemy zobaczyć na swoich włosach. Dlatego-jeśli Twoje włosy zaczęły wyglądać gorzej, ich stan się pogorszy albo zauważyłaś coś niepokojącego, zacznij działać. Na początek sprawdź, czego w pielęgnacji nie lubią włosy i wyklucz to, aby nie zniszczyć ich jeszcze mocniej. Siedem grzechów głównych w pielęgnacji włosów

Co niszczy włosy, czego unikać?

1. Niewłaściwy dobór kosmetyków do włosów

Istnieją problemy, którym nie podoła popularny szampon o pięknym zapachu z drogerii. Dlatego jeśli cierpisz na uciążliwe i poważne problemy z włosami, wybierz się do apteki – specjalistyczne produkty apteczne często są droższe, ale poradzą sobie z konkretnymi problemami włosów. Jeśli ciężko Ci zwalczyć łupież lub przesuszenie czy podrażnienie skalpu – możesz też wybrać się do trychologa – zbada stan Twoich włosów i cebulek, oraz zadecyduje czym ją leczyć. W innych przypadkach powinna też po prostu pomóc zmiana szamponu- wprowadź do pielęgnacji delikatny, naturalny szampon do włosów wolny od parabenów i składników typu SLS, SLES. Podobna reguła dotyczy odżywek i masek do włosów.

2. Nieprawidłowy sposób mycia włosów

Nawet produkt idealnie dobrany do włosów może nie zdać egzaminu, jeżeli nie będzie stosowany właściwie. Czy zastanawiałaś się kiedyś nad prawidłowym myciem włosów? Należy je rozpocząć od wmasowania szamponu w skórę głowy; najpierw nabierz odrobinę kosmetyki na dłoń, możesz go zmieszać z wodą, a dopiero wtedy rozprowadź szampon na skórze głowy, a pianę na włosach. Do mycia warto stosować letnią wodę i unikać gorącej lub zimnej.

Z kolei odżywkę stosuj tylko na dolne partie włosów, głównie na końcówki, ponieważ nałożenie jej na skórę głowy może podrażniać oraz może obciążyć fryzurę i doprowadzić do jej oklapnięcia.

3. Splątane włosy, suche na końcach

Czyli, innymi słowy, kołtuny. By ich uniknąć, rozczesuj włosy przed myciem, a podczas mycia nie skręcaj ich ani nie zginaj – wówczas słabną na całej długości i są uszkodzone dlatego plączą się i wysuszają, a także łamią. Po myciu, gdy włosy są mokre, nie rozczesuj ich szczotką, nie trzyj też w ręcznik: wówczas zapobiegniesz uszkodzeniom. Jeżeli wysuszone już włosy będą poplątane, należy rozczesać je od końcówek do nasady, czyli kierując się stopniowo w górę. W ten sposób rozplączesz włosy nie szarpiąc i nie szkodząc im.

4. Zbyt częste mycie włosów

Osoby, które myją włosy codziennie, pozbawiają je ochronnej warstwy lipidowej. To prowadzi do nadmiernej produkcji łoju, ponieważ skóra stara się odbudować barierę z lipidów. W ten sposób chroni siebie i włosy przed przesuszeniem i przed uszkodzeniami. Oczywiście mycie włosów wiąże się z ich suszeniem i dalszym stylizowaniem, to także je osłabia i niszczy.

5. Złe (gorące) suszenie włosów

Skoro już jesteśmy w temacie suszenia, wiedz, że ono jest jednym z najczęstszych powodów niszczenia włosów. Dlatego staraj się nie stosować zbyt wysokich temperatur. Włosy susz letnim lub zimnym strumieniem powietrza: gorące otwiera łuski włosów, co skutkuje ich wysuszeniem, a nawet łamaniem.

6. Zła dieta

Niewłaściwa dieta prowadzi do niedoborów pokarmowych, a niedostatek witamin i minerałów to bezpośrednia przyczyna złej kondycji włosów, paznokci i skóry. Włosy cienkie, słabe i matowe to potrzebują więcej witaminy A i D, witamin z grupy B, biotyny oraz żelaza i cynku. Można je nie tylko przyjmować z pożywieniem, ale też suplementować.

7. Inne problemy włosów i specjalista na bolączki

Jeżeli jesteś pewna, że nie popełniasz żadnych błędów w pielęgnacji włosów, a jednak pasma nie wyglądają za dobrze – poradzić się fryzjera i trychologa. Może być to objawem problemów zdrowotnych, albo popełnieniem jakiegoś mniej oczywistego błędu w pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *