3 ważne zasady stosowania retinolu na twarz – miej jędrną cerę bez zmarszczek i przebarwień

Nie ma lepszej pory roku na dobre serum z retinolem, niż jesień. Choć obecnie dobry kosmetyk z retinolem można stosować także latem, pamiętając o ochronie UVA/UVB, to jednak jesienna aura i niższe promieniowanie daje wielu nam komfort, że ten kosmetyk zadziała najlepiej, jak może. Retinol to jedna z najsilniej odmładzających substancji, o potwierdzonym działaniu anty-aging. aby był skuteczny, trzeba go stosować według określonych zasad – Twoja cera tylko a tym zyska! Jak zatem powinnaś stosować retinol, by zyskać maksimum efektów?

Jak działa retinol na skórę?

To jedna z najsilniej odmładzających substancji, która faktycznie poprawia wygląd i jakość cery. Im dłużej stosujesz retinol, tym lepsze efekty przynosi. To tak jak z treningiem: im dłużej trenujesz, tym piękniejsze staje się Twoje ciało.

Dlaczego retinol jest tak skuteczny? Badania dowiodły, ze retinol to składnik, który nasila produkcję kolagenu i elastyny, przyspiesza odnowę komórkową, zwalcza plamy pigmentacyjne i przebarwienia oraz trądzik, spłyca zmarszczki. Cudowny eliksir piękna, prawda? Jest jednak warunek, a raczej kilka: jeśli chcesz, by retinol działał tak, jak należy, musisz zminimalizować ryzyko podrażnień. Dlatego weź pod uwagę poniższe zasady.

Jak stosować retinol?

1. Stężenie ma znaczenie!

Zacznij od niskich stężeń retinolu. Jeśli od razu nałożysz na buzię zbyt silną dawkę – skóra zareaguje zbyt mocną przemianą – a to wcale nie oznacza dobrej pielęgnacji, tylko szok dla Twojej cery. Nic dziwnego, że pojawi się swędzenie, pieczenie, a nawet w skrajnych przypadkach płatami schodząca skóra! W przypadku tej witaminy należy działać ostrożnie, dlatego
Po pierwsze: stosuj na początek niskie dawki retinolu (dla wielu kobiet to właśnie niskie stężenia są najlepsze i nawet po dłuższym czasie wciąż zaleca się, by pozostały właśnie przy takim stężeniu witaminy A). Dlatego w swojej pielęgnacji wybierz delikatną formę pochodnej witaminy A o stosunkowo niskim stężeniu.

Po drugie – nie zmieniaj stężenia, jeśli czujesz, że skóra dobrze reaguje na ten retinol. Może się okazać, ze przy wyższej dawce zacznie się buntować. Być może niskie stężenie w zupełności pasuje twojej skórze.
Po trzecie, nawet jeśli masz niską dawkę retinolu, nie zaczynaj stosować go codziennie. Przez pierwsze tygodnie aplikuj go raz w tygodniu, a dopiero po miesiącu zwiększ częstotliwość i używaj go np. co 3 dni. Po 6-8 tygodniach możesz zacząć stosować go codziennie, najlepiej na noc.

2. Nawilżaj skórę

Nawilżanie cery to właściwie nieodzowna część pielęgnacji i nawet gdy nie stosujesz witaminy A, powinnaś nawilżać skórę. Każda, nawet tłusta cera potrzebuje dawki nawilżenia. Przy stosowaniu retinolu dobry krem nawilżający, kwas hialuronowy lub naturalny olejek to podstawa!

Pamiętaj!

Lekkie łuszczenie się skóry podczas stosowania retinolu nie jest niczym niezwykłym – oznacza, że w twojej skórze zachodzą zmiany i „trwa przebudowa”. Ten całkowity remanent może jednak trochę trwać, dlatego nie należy dopuszczać, by przy okazji odmładzających przemian skóra się wysuszyła. Procesowi rewitalizacji towarzyszy znaczne osłabienie bariery hydrolipidowej. Naskórek staje się nieco wrażliwy i reaktywny. Dlatego koniecznie nawilżaj skórę, najlepiej stosując za dnia serum z kwasem hialuronowym.

3. Stosuj kremy z filtrem

Opisaliśmy już, jak promieniowanie UVA/UVB wpływa na stan skóry. W przypadku cery reaktywnej po zastosowaniu retinolu, za dnia należy zawsze stosować krem z filtrem. Mowa o wysokiej, bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. Dlatego koniecznie zaopatrz się w krem o faktorze SPF 30 lub wyższym. Może to być także koreańskie krem BB, ponieważ one mają zazwyczaj wysoki filtr przeciwsłoneczny i tworzą skuteczną tarczę chroniąca przed słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *